01/06/2023
Green Rose BC 12 4 13 15 - 44 -
Termites 8 4 6 23 - 41 -

Γλίτωσε την αυτοκτονία το Green Rose!

Νίκη γοήτρου με 44 – 41, πέτυχε το Green Rose το βράδυ της Πέμπτης στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, σε ένα παιχνίδι που φάνηκε να το καθαρίζει στα μισά της τελευταίας περιόδου, αλλά η τρομερή αντεπίθεση από τους Τερμίτες, έκαναν ξανά το παιχνίδι ντέρμπι, με τους γηπεδούχους τελικά να αποχωρούν χαρούμενοι από τον αγωνιστικό χώρο.

Το Green Rose μπήκε πιο συγκεντρωμένο στο πρώτο δεκάλεπτο, έλεγξε τον ρυθμό και με μπροστάρη τον Τριτάκη με 8 πόντους, κρατούσε διάφορα τεσσάρων πόντων. Στην μεριά των Τερμιτών που απειλούσαν κυρίως από την περιφέρεια, Πασχαλινόπουλος και Σταματόπουλος έβαλαν από ένα τρίποντο, για το 12 – 8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο που χαρακτηρίστηκε από την χαρακτηριστική αστοχία και των δύο ομάδων, οι Τερμίτες έσπασαν το ρόδι μετά από έξι αγωνιστικά λεπτά με δύο συνεχόμενα καλάθια του Φουντά, με το Green Rose να απαντάει στην συνέχεια με Καναβάρο και Τριτάκη, για το 16 – 12 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, εκμεταλλεύτηκαν τις αδυναμίες των Τερμιτών σε άμυνα και επίθεση και με πρώτο βιολί ξανά τον Τριτάκη με 6 πόντους, τον Λώλο να δίνει βοήθειες στο ζωγραφιστό με 4 και τον Τριανταφυλλόπουλο να σκοράρει μία φορά από τα 6.75, έχτισαν διψήφια διαφορά. Στην φτωχή συγκομιδή των φιλοξενούμενων, 4 πόντους πέτυχε ο Καραμπίνος και δύο βολες ο Σταματόπουλος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τριανταφυλλόπουλος πήρε το όπλο του για το Green Rose, πυροβόλησε τέσσερις φορές από τα 6.75, στέλνοντας την διαφορά στο + 14. Οι Τερμίτες είχαν τον Καραμπίνο με 6 πόντους να κρατάει την ομάδα του στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου κι εκεί που έμειναν πίσω με 44-30, έβγαλαν τρομερή αντίδραση!! Με δυόμισι λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα, Σταματόπουλος(2) και Χριστόπουλος, σκόραραν τρεις φορές από την περιφέρεια, με το σερί να γράφει 0-11 και την διαφορά να πέφτει στο τρίποντο. Στα τελευταία 60 δευτερόλεπτα, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ματώσει το διχτάκι, με το τελικό 44 – 41 να γράφεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ο Βασίλης Τριτάκης με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεώργιος Καραμπίνος με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Το Green Rose είχε 13 / 27 δίποντα, 5 / 31 τρίποντα, 3 / 12 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη. Οι Τερμίτες είχαν 11 / 38 δίποντα, 5 / 22 τρίποντα, 4 / 6 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Green Rose(Καναβάρος): Βαχαβιώλος 2, Δημητρόπουλος 2, Καναβάρος 3, Λώλος 4(11ρ.), Τραγουστής 2, Τριανταφυλλόπουλος 15, Τριτάκης 16(14ρ.).

Τερμίτες(Αποστολόπουλος): Αποστολόπουλος, Βρυώνης 4, Καραμπίνος 12(8ρ.), Παζαρλόγλου, Πασχαλινόπουλος 3, Σταματόπουλος 11, Φούντάς 6(10ρ.), Χριστόπουλος 5.

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα μεταξύ των δύο ομάδων, η γεμάτη εμφάνιση του Τριτάκη και η τρομερή αντεπίθεση των Τερμιτών.