08/01/2024
Antilalos BC 19 22 5 15 - 61 -
Reload 13 12 16 13 - 54 -

Γλίτωσε την "αυτοκτονία" ο Αντίλαλος!

Αν και είδε τους Reload να επιστρεφούν από το -17, ο Αντίλαλος φάνηκε ψύχραιμος στο φινάλε του αγώνα και πήρε τη νίκη με 61-54 για την 15η αγωνιστική της Elite League by Betsson!

Καλύτερος εμφανίστηκε ο Αντίλαλος στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 4 πόντους του Κουλούρη, 4 του Merkevicius και τρίποντα των Μαργώνη - Θεοδώρου, προηγήθηκε με 19-10, 1:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 19-13, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Θεοδωρόπουλος από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Γιαννιούδης και ένα τρίποντο ο Σαραντόπουλος.

Με τον Θεοδώρου να κάνει παπάδες και να πετυχαίνει 12 πόντους, έχοντας την βοήθεια του Merkevicius με άλλους 4, το συγκρότημα του Γιώργου Ζαμπέτα κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 41-25. Ο Πανταζής με 3 πόντους και οι Ορέστης, Γουρνάς και Δούρος με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση της ομάδας του Περιβολάρη σε εκείνο το διάστημα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Reload έσφιξαν την άμυνά τους και με 4 πόντους του Γούρνα, 3 του Ορέστη και 3 του Γιαννιούδη, πλησίασαν απειλητικά στους 5, 46-41. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τον Γιαννακόπουλο να ευστοχεί από την περιφέρεια και τον Καραγιάννη μέσα από το ζωγραφιστό. Σκορ τρίτης περιόδου 46-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αντίλαλος φάνηκε ψύχραιμος και με σωστή διαχείριση έφτασε στη νίκη με 61-54, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Καραγιάννη, Κουλούρη, Θεοδώρου, Γιαννακόπουλου και Merkevicius. Για τους Πειραιώτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Λουφόπουλος, Θεοδωρόπουλος και Ορέστης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/8 βολές, 19/53 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/11 βολές, 17/40 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Betsson MVP για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι για τον Αντίλαλο ο Θεοδώρου με 20 πόντους, έχοντας 4/10 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Reload ο Λουφόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 4/11 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Merkevicius 10, Γιαννακόπουλος 7 (1), Ζαμπέτας Κ. 4, Θεοδώρου 20 (4), Καραγιάννης 5 (1), Κουλούρης 8, Μάινας 2, Μαργώνης 3 (1), Παναγιωτόπουλος 2

Reload (Περιβολάρης): Γιαννιούδης 9 (1), Γουρνάς 8, Δούρος 4, Θεοδωρόπουλος 7 (1), Λουφόπουλος 8, Ορέστης 8 (1), Πανταζής 7, Σαραντόπουλος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η ηρεμία του Αντίλαλου στο φινάλε, όπως και η μαχητικότητα των Reload!