12/07/2022
Mandra Heat 13 17 18 18 - 66 -
Chicago Hulks 17 11 14 24 - 66 -

Γλυκιά ισοπαλία για την Mandra Heat!

Το βραδάκι της Δευτέρας 11 Ιουλίου στο Μπασκετάκι Αρένα, σε ένα παιχνίδι με μεγάλο ανταγωνισμό και ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, η Mandra Heat υπερασπίστηκε το + 6 της πρώτης αναμέτρησης και μετά την ισοπαλία της με 66 – 66 απέναντι στους Chicago Hulks πέρασε στους 8 της διοργάνωσης.

Οι Hulks πήραν τα ηνία του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Νάσου με 6 πόντους, τον Τσαρτσή να ακολουθεί με 5 και τους Σιαχάμη και Χατζή να βάζουν από ένα τρίποντο, ξέφυγαν 13 – 17. Για την Mandra, ξεχώρισε ο Ελευθεριάδης με δύο τρίποντα κι άλλο ένα πέτυχε ο Δρίβας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να βρίσκουν λύσεις από την περιφέρεια, με Ελευθεριάδη και Μπιτζιλέκη να βάζουν από δύο τρίποντα και τον Μώλο να προσφέρει 4 πόντους, ενώ τους Σικάγο κρατούσε κοντά ο εξαιρετικός Παναγιώτης Χατζής με 9 πόντους, για το 30-28 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, η Mandra είχε εξαιρετικούς το δίδυμο Μπιτζιλέκη με 8 και Δρίβα με 7 πόντους να τραβάνε το κουπί στην επίθεση και με το τρίποντο του Τσιάβου, ξέφυγαν 48 – 42. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Hulks δεν έβρισκαν αντίδοτο στην άμυνα και στην επίθεση είχαν ξανά τον Χατζή να ξεχωρίζει με 6 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις να καλύψουν την διαφορά με την τριάδα Τσαρτσή με 9, Χατζή με 6 και Νάσου με 5 πόντους αντίστοιχα να είναι μπροστάρηδες στην επίθεση, αλλά η Mandra αρνιόταν να παραδοθεί και με το δίδυμο Μπιτζιλέκη(8) και Μώλο(6) να βγαίνει μπροστά, πήρε γλυκιά ισοπαλία με 66-66 και περιμένει πλέον τους Indians στους ‘8!

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Δρίβας με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βικέντιος Τσαρτσής με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

H Mandra είχε 11 / 34 δίποντα, 11 / 24 τρίποντα, 11 / 24 βολές, κατέβασε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη. Οι Hulks είχαν 20 / 51 δίποντα, 6 / 25 τρίποντα, 8 / 16 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Mandra Heat: Δρίβας 13(10ρ- 7 ασίστ), Ελευθεριάδης 16, Μπιτζιλέκης 23(7ρ.), Μώλος 9, Σιώκης 2, Τσιάβος 3.

Chicago Hulks(Α.Τιγγινάγκας): Καλδέλης (9ρ.), Κονιτόπουλος 6, Νάσου 13, Σιαχάμης 5, Τσαρτσής 16(12ρ.), Χατζής 24(12ρ.), Α.Τιγγινάγκας 2, Ν.Τιγγινάγκας .

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα απόλυτα ανταγωνιστικό παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.