08/11/2022
Flint Tropics 13 14 12 9 - 48 -
RBD ProfiterAll-Stars 14 12 19 8 - 53 -

Γλυκιά νίκη για τους ProfiterAll-Stars!

Πήραν το ροζ φύλλο οι ProfiterAll-Stars ενάντια στους Flint Tropics  στο κλειστό του Αγ.Νικολάου , σ'ένα κλειστό παιχνίδι , που κυριάρχησαν οι άμυνες .Ο Πούγιας  βρισκόταν σε καταπληκτικό βράδυ και οδήγησε την ομάδα του στην νίκη.

Νευρικό ξεκίνημα για τις δυο ομάδες στην αρχή του παιχνιδιού. Ο  Μάκης Γκατζηρούλης με 5 πόντους και ο Πούγιας με 8 πόντους ξεχώρισαν στην επίθεση. Αποτέλεσμα περιόδου 13-14.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο. Ο Αρχέλαος μαζί με τον Μάκη Γκατζηρούλη  προσπάθησαν ν' ανοίξουν το παιχνίδι επιθετικά, αλλά οι ProfiterAll-Stars βρήκαν τις λύσεις επιθετικά με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με σκορ 27-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ProfiterAll-Stars ξεκίνησαν καλύτερα επιθετικά , δυνάμωσαν την ένταση στην άμυνα τους με τους Πούγια και Αμανατίδη να τους οδηγούν στην επίθεση. Ο Μάκης Γκατζηρούλης ήταν πρωταγωνιστής στην επίθεση πετυχαίνοντας 6 πόντους .Η τρίτη περίοδος τελείωσε με σκορ 39-45.

Στην τέταρτη περίοδο οι ProfiterAll-Stars παγίωσαν μια διαφορά πόντων που κυμαινόντανε μεταξύ 5 με 7. Οι  Flint Tropics δεν μπορούσαν ν' αντιδράσουν στην επίθεση , ήταν εγκλωβισμένοι στην άμυνα των ProfiterAll-Stars. Τελικό αποτέλεσμα 48-53

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσης Πούγιας    με 21 πόντους ,1/4   ελευθερες βολες,4/7   δίποντα ,4/10  τρίποντα  10 ριμπάουντ , 2 κλεψίματα  και 2 ασίστ   ενώ για τους ηττημένους ο   Μάκης Γκατζηρούλης είχε 17 πόντους , 3/6 ελεύθερές βολές, 4/6   δίποντα , 2/10 τρίποντα ,28 ριπάουντ, 8 ασιστ   και 1 κλεψιμο.

Οι νικητές είχαν 6/14 ελεύθερες βολές 13/39 δίποντα ,7/20  τρίποντα , 49  ριμπάουντ, 13 ασιστ και  4 κλεψίματα ενώ οι ηττημένοι είχαν 3/7  ελεύθερες βολές , 18/47 δίποντα , 3/21  τρίποντα , 37 ριμπάουντ , 8 ασίστ και 10 κλεψίματα.

Flint Tropics  (Βασίλης Γκατζηρούλης) : Σεραφείμ Γκατζηρούλης 17 (2) , Βασίλης Γκατζηρούλης 2 , Τσέκερης 2 , Λουκάκης 2 , Γράσσος 6  , Ευθυμιόπουλος 2 , Αρχέλαος 12, Τζανέτης 5(1)

ProfiterAll-Stars (Αμανατίδης):Δημητριάδης  , Περικος 6 (2) , Αμανατίδης 10 , Πούγιας 21(4) , Γκίνης 9 , Δέπος 3 (1) ,  Νάκος 4 , Κόττας

Τι μας άρεσε : η ενέργεια που έβγαλαν σε άμυνα και επίθεση οι παίκτες των ProfiterAll-Stars!