10/04/2024
G-vana 19 17 16 25 - 77 -
Valhalla Phantoms 23 25 9 22 - 79 -

Η πιο γλυκιά ήττα της G-Vana!

Τετάρτη βράδυ στο Μαζαράκης η G-Vana υποδέχτηκε τους Valhallas Phantoms για τον επαναληπτικό αγώνα στα playoff της Development League. Οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη αλλά όχι την πρόκριση,  καθώς δεν μπόρεσαν να καλύψουν την διαφορά των 12 πόντων που είχε βάλει η G-Vana στον πρώτο αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Valhallas Phantoms πάτησαν δυναμικά στο παρκέ. Μπήκαν σαν να μην υπάρχει το σκορ του πρώτου αγώνα, αποφασισμένοι να το ανατρέψουν. Επιθετικά έδωσαν λύσεις οι Jerico, Κρινής και Φλάκας, σκοράροντας κυρίως από απόσταση. Η G-Vana μείωσε στο σκορ με τους Ζιάκανο, Ματζιώρη και Θάνο, φέρνοντας το σκορ στο 19-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι μωβ πίεσαν σε όλο το γήπεδο. Ανάγκασαν τους γηπεδούχους να κάνουν λάθη και πλησίασαν στο συνολικό σκορ. Προς τα τέλη του πρώτου ημιχρόνου, πήραν διαφορά 12 πόντων ισοφαρίζοντας το συνολικό σκορ του πρώτου αγώνα. Είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Jerico  οποίος στο σκόραρε  δεκάλεπτο 22 πόντους, ενώ Κρινής και Τσινιόκα πέτυχαν από 4 πόντους. Από του γηπεδούχους σκόραραν οι Αχτίπης και Ζιάκανος από 8 πόντους. Το σκορ πριν την ανάπαυλα βρισκόταν στο 36-48.

Με τα την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό καθώς προηγήθηκαν στο παιχνίδι και με 18 πόντους. Οι κίτρινοι μετά από ένα time out ανασυγκροτήθηκαν και με σύμμαχο την άμυνα αλλά και με τις σωστές επιθέσεις έφεραν το παιχνίδι στα δικά τους μέτρα. Από τους γηπεδούχους ευστόχησαν οι Θάνος, Μοσχόπουλος και Αχτίπης. Από την αντίπερα όχθη οι μωβ προηγήθηκαν ξανά στο παιχνίδι με τους Γεωργακά και Φλάκα να ευστοχούν πίσω από την γραμμή των 6,75.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η G-Vana εκμεταλλεύτηκε την κούραση των μωβ και με έξυπνες φάσεις στην επίθεση, έσπασε την άμυνα των Valhallas Phantoms. Θάνος, Ζιάκανος και Ματζιώρης έκανα την δουλειά στην επίθεση και κλείδωσαν την πρόκριση στο Final Four. Από την αντίπερα όχθη οι Valhallas Phantoms προσπάθησαν να μειώσουν με τους Jerico, Hooman και Κρινή. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να περάσουν μπροστά στο σκορ και να διαμορφώσουν το τελικό 77-79.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Macalalad Jerico με 37 πόντους και 6 ασίστ.  Από τους αντιπάλους ξεχώρισε ο Θάνος Ιωάννης με 18 πόντους και 11 ασίστ (double-double).

G-Vana(Νικήτας): Ζιάκανος 22, Μοσχόπουλος 5, Αχτίπης 15, Θάνος 18,  Κώτσιας 2, Κριθαρούλας 4, Λιάνας 1, Ματζιώρης 9, Τσιμπούρης 1, Νικήτας,  Φραγκούλης.

Valhallas Phantoms (Γεωργακάς): Macalalad 37, Φλάκας 7,  Γεωργακάς 9, Κρινής 10, Τσινιόκα 6, Hooman 6, Κοκόλας, Κότσιρας 2, Κυριακουλάκος 2.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του Jerico Macalalad, καθώς και ο ρυθμός του παιχνιδιού!