01/10/2023
Bulldogs 14 10 23 19 - 66 -
Σοποτό B.C. 21 13 15 13 - 62 -

"Γλυκό" αντίο για τα Bulldogs!

Με νίκη ολοκλήρωσαν τα Bulldogs τις υποχρεώσεις τους στον όγδοο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν το Σοποτό με 66-62, με τις δύο ομάδες να αποχαιρετούν τον θεσμό!

Εμφανώς καλύτερο ήταν το Σοποτό στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 11 πόντους του Γκόλια και 5 του Ψαλιδόπουλου, προηγήθηκε με 14-21. Ο Βασιλάκος ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 14 πόντους της ομάδας του.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα,  βρέθηκαν μέχρι και στο +13, 15-28, και τελικά με 5 πόντους του Ιωάννου και τρίποντο του Γκόλια, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 24-34. Ο Δημητρακόπουλος με 5 πόντους πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των Bulldogs στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Βασιλάκο και Λούβαρη να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι οράνιε πήραν μπρος και με 8 πόντους του Βασιλάκου, 5 του Δημητρακόπουλου και 4 του Λούβαρη, επέστρεψαν για τα καλά, μειώνοντας στο καλάθι, 47-49. Το Σοποτό διατήρησαν σε θέση οδηγού στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ψαλιδόπουλος, Αγγελογιαννόπουλος και Γκόλιας με 5 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 47-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Bulldogs συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με μεγάλα σουτ των Λούβαρη, Δημητρακόπουλου και Βασιλάκου, ολοκλήρωσαν την ανατροπή και κέρδισαν με 66-62. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να αντέξουν στην πίεση των αντιπάλων και έτσι δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Αγγελογιαννόπουλου, Λουρίδα και Ιωάννου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/19 βολές, 24/42 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/14 βολές, 13/50 δίποντα και 9/25 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των Bulldogs ο Βασιλάκος με 23 πόντους, έχοντας 7/8 βολές, 8/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για το Σοποτό ο Γκόλιας με 19 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 1/6 δίποντα και 5/10 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Bulldogs (Δημητρακόπουλος): Απέργης 3, Βασιλάκος 23, Δημητρακόπουλος 14 (2), Λαζανάκης 3, Λούβαρης 19, Χειλάς 4

Σοποτό (Λιάκος): Αγγελογιαννόπουλος 16 (1), Γκόλιας 19 (5), Ιωάννου 11 (1), Λουρίδας 4, Χουλιάρας, Ψαλιδόπουλος 12 (2)

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των Bulldogs στο τρίτο δεκάλεπτο!