21/01/2023
Σκόρπιοι BC 5 19 8 15 - 48 -
Slam Ducks 5 8 12 8 - 33 -

"Γλυκοκοιτάζουν" την κορυφή οι Σκορπιοί!

Ακόμη μία νίκη προσέθεσαν στο ενεργητικό τους οι Σκόρπιοι, οι οποίοι σε συνδυασμό με την ήττα των Undrafted άρχισαν να... "γλυκοκοιτάζουν" την κορυφή.

Κακό από άποψη παραγωγικότητας ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το... σταγονόμετρο (5-5). Για τους Σκόρπιους οι Σαραντάρης και Δήμου ήταν αυτοί που σκόραραν, ενώ για τις "Πάπιες" οι Σαραγάς και Καραλουκάς ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν την απόδοσή τους και με πρωταγωνιστές τους Μιχαλόπουλο, Χειράκη και Τέγο "έχτισαν" διψήφια διαφορά (24-13). Οι Slam Ducks μπορεί να ήταν πιο... δραστήριοι και παραγωγικοί, όμως έπρεπε να βελτιώσουν την άμυνά τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου οι Σκόρπιοι διατηρούσαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα χάρη στους Μέτσο, Χειράκη και Μιχαλόπουλο. Οι Slam Ducks στα τελευταία λεπτά όμως, έβγαλαν αντίδραση και με τρία τρίποντα των Χατζημιχαήλ, Λευτέρη και Στάθη Προφήτη, έριξαν την διαφορά στο -8 (33-25) και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Οι Σκόρπιοι κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ, γύρισαν τη μπάλα στην επίθεση, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 15-8 και έφτασαν πιο εύκολα απ'ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη με 48-33. Η προσπάθεια των Slam Ducks για ανατροπή έμεινε στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού, εμφανίστηκε και πάλι η αστοχία.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Χειράκης με 18 πόντους (8/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 19/46 δίποντα δίποντα, 2/16 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/27 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Σκόρπιοι (Χειράκης): Βεζυράκης, Πατσιαλής, Μιχαλόπουλος 2, Χειράκης 18, Καρπούζας 4, Μέτσο 4, Δήμου 10, Σαραντάρης 6 (2), Τέγος 4

Slam Ducks (Ισαακίδης): Σαραγάς 5, Λ. Προφήτης 3 (1), Τσουμάκος, Χατζημιχαήλ 7 (2), Σ. Προφήτης 5 (1), Ισαακίδης 2, Μαυροζούμης 6, Μπούνταλης 2, Καραλουκάς 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.