01/10/2024
The Κόπανοι 19 4 20 17 - 60 -
Shoot Banana - 10 13 5 - 28 -

Ξεκινούν να γλυκαίνονται οι Κόπανοι!

Με όπλο την κυριαρχία τους στη πρώτη περίοδο, οι Κόπανοι διπλασίασαν τις φετινές τους νίκες, ξεπερνώντας το εμπόδιο των Shoot Banana, στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής στη Development 2 League.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή των Κόπανων, οι οποίοι έτρεξαν ένα μεγάλο σερί με ηγέτη τον Μελισσάρη και τον Καμπόλη. Οι φιλοξενούμενοι δε κατάφεραν να σκοράρουν στη πρώτη περίοδο, με αποτέλεσμα ο φωτεινός πίνακας του ΓΣΠ να κλειδώσει στο 19-0!

Οι Shoot Banana πάτησαν το κουπί στο δεύτερο δεκάλεπτο, συνδέθηκαν με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ και κράτησαν στο μηδέν τους Κόπανους για πέντε λεπτά! Στο στρατόπεδο των Κόπανων, Μιχαλόπουλος και Σαπουντζής ήταν οι μόνοι που συνδέθηκαν, καθορίζοντας έτσι το σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο, 23-10.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Καμπόλης συνέχισε το βιολάκι του, πέτυχε έξι πόντους στο πεντάλεπτο και ηγήθηκε της επιθετικής προσπάθειας των γηπεδούχων. Ο Καραβίας με ένα καλάθι από κοντά σκόραρε για τους Shoot Banana, o Καραβίας και ο Σκοφίδας ακολούθησαν το παράδειγμα του, χωρίς όμως αυτό να αλλάζει αισθητά την εικόνα του ματς, αφού τα τρίποντα του Γλένη και του Μελισσάρη έκαναν το 43-23.

Ο Γλένης έσπασε το ρόδι στη τελευταία περίοδο για τους πορτοκαλί, για να έρθει και να του απαντήσει ο Πανταζής για λογαριασμό των μπλε. Οι Κόπανοι δε φάνηκαν να απειλούνται σε κανένα σημείο, αφού οι δύο ομάδες φάνηκαν να ρίχνουν το ρυθμό από νωρίς στο τελευταίο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα οι Κόπανοι να πάρουν το δεύτερο ροζ φύλλο για φέτος!

Novibet MVP για τους Κόπανους αναδείχτηκε ο Τάσος Καμπόλης με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Shoot Banana ξεχώρισε ο Μηνάς Σκαφίδας με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κλεψίματα.

The Κόπανοι (Σαπουντζής): Αλεξανδρόπουλος, Γιουλούντας 2, Γλένης 7, Ζυγούρης, Θεοδωρακόπουλος 13, Καμπόλης 14, Καρακωνσταντίνου 2, Μελισσάρης 16, Μιχαλόπουλος 4, Σαπουντζής 2.

Shoot Banana (Χαλκής): Καραβίας 6, Μπουλές 1, Νικολόπουλος, Ντόβολος, Πανταζής 2, Σκαφίδας 12, Φραγκούλης, Χαλκής 7.

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό ξεκίνημα των Κοπανων!