14/10/2023
Powerpuff Boys 7 22 4 20 - 53 -
Sugar Mountains 9 14 8 13 - 44 -

Go Boys, go!

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο κλειστό της Ζωφριάς, οι Powerpuff boys κατάφεραν να επικρατήσουν με 53-44 τους Sugar Mountains και ανεβαίνουν και άλλο στην βαθμολογία της Development league. Δυστυχώς για τους φιλοξενούμενους δεν κατάφεραν να κάνουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην ανεβάζουν κατευθείαν τους ρυθμούς, προσπαθώντας να καταλάβει η μία το παιχνίδι της άλλης. Επιθετικά δεν πρόσφεραν πολλά με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 7-9. Για τους γηπεδούχους ο Σταυριανός σκόραρε 5 πόντους με ένα τρίποντο, ενώ για τους Sugar ξεκίνησε καλά ο Μπάρλας με 4 πόντους.

Δυναμικό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους με τον Σταυριανό να παίρνει φωτιά και να σκοράρει άλλους 10 πόντους, έχοντας μαζί του και τον Αθανασόπουλο με 4, βάζοντας την ομάδα τους για τα καλά στην θέση του οδηγού. Με τους 4 πόντους του Nidal οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντα στο σκορ στο τέλος ημιχρόνου.

Όπως ξεκίνησε το παιχνίδι, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να προσφέρουν κάτι επιθετικά, βλέποντας το καλάθι μικρό, σκοράροντας μόνο 12 πόντους συνολικά. Λίγο καλύτεροι εμφανίστηκαν οι φιλοξενούμενοι καταφέρνοντας έτσι να μειώσουν στο σκορ.

Το παιχνίδι ήταν κοντά με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Δύο λεπτά πρίν το τέλος οι γηπεδούχοι με τους Μανώλη (6π) και Σταυριανό (5π) να συνεργάζονται απίστευτα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 9 πόντων και να τελειώσουν το παιχνίδι. Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι είχαν σε τρομερή μέρα τους Nidal και Μπάρλα δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω στο παιχνίδι και γνώρισαν μια ακόμα ήττα με 53-44.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σταυριανός με 21 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπάρλας με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Οι Powerpuff Boys είχαν 7/11 βολές, 20/41 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και 12 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/18 βολές, 16/47 δίποντα και 2/17 τρίποντα.

Powerpuff Boys (Σταυριανός): Αθανασόπουλος 7, Διάκου, Μανώλης 8, Παπαϊωάννου 4, Παππάς 2, Ραούατ, Σταμπουλτζίδης 11, Σταυριανός 21 (2).

Sugar Mountains (Κούτρας): Nidal 16, Κάραμ 5, Κολοβός, Κούτρας, Μίλε 2, Μουχτής, Μπάρλας Αθ. 13, Μπάρλας Βασ. 5 (1), Μπενέκος 3 (1).

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων!