26/02/2022
Φιορετσίνα 14 13 19 14 - 60 -
Powerpuff Boys 13 17 24 11 - 65 -

Γκολ και θέαμα από τους Powerpuff Boys!

Σταθερά σε τροχιά playoff είναι οι Powerpuff Boys, οι οποίοι επέστρεψαν στον δρόμο των επιτυχιών στον πέμπτο όμιλο της D2-League, καθώς για την 14η αγωνιστική κέρδισαν την Φιορετσίνα με 60-65 στο κλειστό του Κολωνού!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και την Φιορετσίνα να προηγείται με 14-13, χάρη σε 7 πόντους του Εφραιμίδη, 4 του Χιονά και τρίποντο του Ξυλογιαννόπουλου. Ο Gagic με 6 πόντους και ο Παπαϊωάννου με 5 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά του ματς.

Στην δεύτερη περίοδο ο Καραγκουλές μπήκε ορεξάτος στο ματς και με 9 δικούς του πόντους και 8 του Gagic, έστειλαν τους Powerpuff Boys στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 27-30. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Δημήτρης Αθανασόπουλος και Χιονάς με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδιο το θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους πράσινους να έχουν τον έλεγχο, να χτίζουν μέχρι και διψήφια διαφορά 10 πόντων, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 46-54, έπειτα από 10 νέους πόντους του Gagic, ενώ από 4 είχαν οι Καραγκουλές, Αντίνοος Αθανασόπουλος και Παπαϊωάννου. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στην τρίτη περίοδο οι Βιόλα, με τον Εφραιμίδη να πετυχαίνει 6 πόντους και τους Χιονά, Ξυλογιαννόπουλο και Μακρυγιάννη να συνδράμουν από 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 46-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Φιορετσίνα έκανε μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή, όταν με 6 πόντους του Εφραιμίδη και τρίποντο του Μακρυγιάννη, πλησίασε στον πόντο, 60-61, 3:00 για την λήξη. Τελικά οι Powerpuff Boys διατήρησαν την ηρεμία στο παιχνίδι τους και με τους Gagic – Καραγκουλέ να φωνάζουν παρών, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 60-65!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/7 βολές, 23/55 δίποντα και 3/26 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/7 βολές, 23/60 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος της Φιορετσίνα ο Εφραιμίδης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 10/16 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Powerpuff Boys ο Gagic με 29 πόντους (double-double), έχοντας 2 βολές, 9/15 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Ξυλογιαννόπουλος 7 (1), Χιονάς 13, Αθανασόπουλος Δ. 8 (1), Εφραιμίδης 21, Στασινόπουλος 2, Μακρυγιάννης 9 (1)

Powerpuff Boys (Αθανασόπουλος Α.): Καραγκουλές 17 (1), Ραουάτ, Gagic 29 (3), Παπαϊωάννου 9 (1), Παππάς 2, Αθανασόπουλος Α. 8

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!