09/10/2024
Ποσειδωνία 15 9 21 17 - 62 -
San Antonio Sperms 14 11 4 14 - 43 -

Νίκη γοήτρου για την Ποσειδωνία!

Το βράδυ της Τετάρτης 9, Οκτωβρίου στο Basketaki Arena, στην τελευταία αγωνιστική για τον 22ο όμιλο του Basketaki Cup, η Ποσειδωνία εκμεταλλευόμενη το καταπληκτικό της τρίτο δεκάλεπτο, πέτυχε νίκη γοήτρου απέναντι στους San Antonio Sperms.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να πηγαίνουν το παιχνίδι σε πολύ υψηλό τέμπο και την γηπεδούχο Ποσειδωνία να έχει ισχνό προβάδισμα 15 – 14. Ο Αθανασάκης με 8 πόντους ήταν κυρίαρχος μέσα στις δύο ρακέτες, ενώ για τους Sperms ξεχώρισε ο καυτός Αλέξανδρου που πέτυχε δύο τρίποντα και 8 πόντους συνολικά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Χ. Θύμιος με 4 και Ζάγκας με 3 πόντους αντίστοιχα προσπαθούσαν να κρατήσουν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, αλλά οι San Antonio με αντεπίθεση στο τελευταίο τρίλεπτο και πολυφωνία στο σκοράρισμα, προσπέρασαν 24 – 25 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ατέλειωτο πάρτι για την Ποσειδωνία στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς με άμυνα από ατσάλι καθώς δέχτηκε μόλις 4 πόντους και εύκολο σκορ στην επίθεση, εκτόξευσε την διαφορά στο + 16. Ο Αθανασάκης με 11 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ με Ρέππα, Δ. Θύμιο και Χ. Θύμιο να σκοράρουν από 4, για το 45 – 29. Σολδάτος και Αλεξάνδρου τα μοναδικά καλάθια για την ομάδα του Μπεναρδή.

Οι San Antonio Sperms μπήκαν αποφασισμένοι στο τέταρτο δεκάλεπτο να διεκδικήσουν τις πιθανότητες τους και με το δίδυμο Αλεξάνδρου με 6 και Φασιανού με 4 πόντους αντίστοιχα να δίνουν τις λύσεις, μείωσαν 47 – 39. Σε εκείνο το σημείο οι «μπλε» πάτησαν και πάλι το γκάζι και με τον Αθανασάκη να κάνει την διαφορά με 4 πόντους και δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ζάγκα, έφτασαν σε μία άνετη νίκη με 62 – 43.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Χαράλαμπος Αθανασάκης με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Αλεξάνδρου με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Ποσειδωνία(Ρέπας):Novara, Αθανασάκης 20(9ρ.), Ζάγκας 13, Δ. Θύμιος 7(7ρ.), Χ. Θύμιος 10, Καραβάκης, Κωστόπουλος 2, Ρέπας 10.

San Antonio Sperms(Μπεναρδής): Αλεξάνδρου 15(8ρ.), Κατσίκης 2, Κοντογιάννης 4, Λιατάκης 5, Λουράντος 2, Σιαπάνης 2, Σκαπετοράχης, Σολδάτος, Τραυλός 4, Φασιανός 9(13ρ.).

Τι μας άρεσε: Το μαγικό τρίτο δεκάλεπτο της Ποσειδωνίας!