17/10/2021
Delicatoi 15 12 10 10 - 47 -
La Bola De Papel 21 19 25 19 - 84 -

Γκολ και θέαμα από τους La Bola De Papel!

Δύο στα δύο για τους La Bola De Papel στον όγδοο όμιλο της D2-League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Delicatous με 47-84 στο κλειστό του Κολωνού!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους La Bola De Papel να προηγούνται με 15-21, χάρη σε 9 πόντους του Χατζημωράκη και 8 του Μιχάκη Τσουκάλη. Ο Κουβόπουλος με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Αυγουλής.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου 6 πόντους του Χατζημωράκη, 5 του Κοντίνου και βοήθειες των Βιδάλη – Κούτρα, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων, 27-40. Τους Delicatous κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Κουβόπουλος και Βρακάς με 5 πόντους ο καθένας.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι La Bola De Papel, αφού με 8 πόντους του Βιδάλη, 5 του Κούτρα, 4 του Χατζημωράκη και άλλους τόσους του Φλώρου, ξέφυγαν στους 28, 37-65. Ούτε και σε εκείνο το κομμάτι της αναμέτρησης μπόρεσαν να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι, παρά τους 4 πόντους του Κουβόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 37-65!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι οι La Bola De Papel έφτασε εύκολα στη νίκη με 47-84, έπειτα από 4 πόντους του Μιχάλη Τσουκάλη, 4 του Κοντίνου και τριποντάκι του Κούτρα. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Βρακάς και Παπαχαράλαμπους με 4 πόντους έκαστος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/19 βολές, 8/29 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Πήραν 29 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/10 βολές, 34/56 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος για τους Delicatous ο Παπαχαράλαμπους με 8 πόντους, έχοντας 4/10 δίποντα, ενώ μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των La Bola De Papel ο Χατζημωράκης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 7/11 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες.

Delicatoi (Αυγουλής): Παπαχαράλαμπους 8, Αυγουλής 5 (1), Βρακάς 11 (2), Κουβόπουλος 19 (4), Μαλακατές, Λάππας 4

La Bola De Papel (Μαρινάκης): Τσουκάλης Μ. 12, Βιδάλης 13 (1), Χατζημωράκης 18 (1), Τζαναβάρας 2, Κοντινός 11, Μαρινάκης 6, Φλώρος 6, Τσουκάλης Π. 2, Κούτρας 14 (2)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των La Bola De Papel σε όλους τους τομείς, ποντάροντας στο βάθος του πάγκου τους!