04/10/2019
Old Stars 11 12 10 20 - 53 -
La Bola De Papel 10 10 8 10 - 38 -

Γούρικες οι νέες εμφανίσεις για τους Old Stars!

Με όπλο την αμυντική τους λειτουργία και τελευταία δεκάλεπτο φωτιά, οι Old Stars επικράτησαν των La Bola De Papel με 53-38 για την δεύτερη αγωνιστική του 15ου ομίλου του κυπέλλου, παίρνοντας έτσι το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα.

Δύο φορές προηγήθηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης με 4 πόντους οι Old Stars, 6-2 & 8-4, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 11-10, χάρη σε 4 πόντους του Τζιόπα, τρίποντο του Τσουμπάρα και βοήθειες των Καπράλου – Γεωργούση. Για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά στα πρώτα λεπτά το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Θεοδωράκης με 4 πόντους, ενώ από 2 είχαν οι Κούτρας, Τζαναβάρας και Φλώρος.

Με τους Πανέτα, Καραστάθη, Θεοδωράκη και Κούτρα να σκοράρουν από 2 πόντους έκαστος, οι La Bola De Papel προηγούνταν με 15-18, 4:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι “Αστέρες” βρήκαν άμεσα τρόπο να απαντήσουν και με τον Τζώρτζο να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 5 πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 23-20!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το συγκρότημα του Κουσκούνη να ξεφεύγει στους 7, 31-24, κλείνοντας εν τέλει την τρίτη περίοδο στο +5, 33-28, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Γεωργούση, Τζιόπα, Καπράλου, Τζώρτζου και Τσουμπάρα. Τους κοκκινόμαυρους κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Κούτρας με ακόμη 4 πόντους, φτάνοντας έτσι τους 10 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 33-28!

Με ένα εκπληκτικό 11-0 σερί που έτρεξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Old Stars κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού η διαφορά έφτασε τους 16, 44-28 και έτσι η νίκη ήρθε πιο εύκολα απ' ότι θα περίμεναν και οι οι ίδιοι με 53-38, με τους Γεωργούση (8π), Καπράλο (5π), Μαριόλη (4π) και Καπράλο (3π) να στήνουν το δικό τους πάρτι. Ο Φλώρος ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους La Bola De Papel στα τελευταία λεπτά με τους 10 συνεχόμενους πόντους που έβαλε, κρατώντας έτσι την διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/15 βολές, 19/47 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/14 βολές, 14/52 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Mvp για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι των Old Stars ο Γεωργούσης με 13 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 5/9 δίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και υπέπεσε σε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των La Bola De Papel ο Φλώρος με 12 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Old Stars (Κουσκούνης): Πανίδης, Γεωργούσης 13, Δουκάκης 3 (1), Δολομίδης 2, Μαριόλης 4, Καπράλος 11 (1), Τζιόπας 8, Τζώρτζος 7, Τσουμπάρας 5 (1)

La Bola De Papel (Τζαναβάρας): Πανέτας 2, Τσουκλίδης, Καραστάθης 2, Τζαναβάρας 4, Μαρινάκης 2, Φλώρος 12 (2), Κούτρας 10, Θεοδωράκης 6

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για τρία δεκάλεπτα, όπως και η τελευταία περίοδος «φωτιά» των νικητών!

Τι μας άρεσε περισσότερο: Οι τρομερές νέες εμφανίσεις και των δύο ομάδων!