16/12/2023
Khazad Dooms 17 16 14 10 13 70 -
Boom Shakalaka 13 6 19 19 7 64 -

Γουστάρουν το καρδιοχτύπι οι Khazad Dooms!

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στον Σπάρτακο, με τον Σχινά (7π) και τον Λυγερό (6π) να οδηγούν την επίθεση των μωβ και τους Αγγελάκη (5π), Μαρκουλή (6π) να απαντούν για την Βoom. Το ματς πήγαινε πόντο πόντο, ωστόσο ο Μαρκουλής ήταν αυτός που είχε τον τελευταίο λόγο: με ένα δύσκολα ανάποδο λέι απ καθόρισε τελικό σκορ της πρώτης περιόδου, 17-13.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο και απόλυτη κυριαρχία των μωβ, οι οποίοι έχτισαν διψήφια διαφορά με σκόρερ τους Λυγερό, Σχοινά και Ράντο. Η Boom δυσκολεύτηκε στο επιθετικό κομμάτι και βρήκε το στόχο δια χειρός Μπούρμπουλα (3π). Σκορ ημιχρόνου, 27-17.

Ξεκινώντας τo τρίτο δεκάλεπτο, η Βoom βελτίωσε πολύ την εικόνα της και με τρία τρίποντα του Μπούρμπουλα και τέσσερις πόντους του Αλεφαντινού μείωσε τη διαφορά στους 6, 41-35. Ο Λυγερός με τέσσερις αντέδρασε για τους Dooms, οι οποίοι με ένα buzzer beater goal foul του Σχινά, έκλεισαν τη τρίτη περίοδο με συν εννέα, 47-38.

Ο Αλεφαντινός με τέσσερις και ο Μπούρμπουλας με εξι ξεκίνησαν καλά την τελευταία περίοδο και μείωσαν ακόμα περισσότερο για την Βoom, η οποία έφτασε σε απόσταση αναπνοής, 55-53. Ο Ράντος τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο πέτυχε τέσσερις εύκολους πόντους, ωστόσο ο Μαρκουλής με ένα ανάποδο λέι απ έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, 57-57!

Σχινάς και Μπούρμπουλας σκόραραν για τους μωβ και τους λευκούς αντίστοιχα στο ξεκίνημα της παράτασης, για να έρθει ο Ράντος και με δύο μεγάλα τρίποντο να δώσει ανάσα έξι πόντων στους γηπεδούχους. Εν τέλει, ο Ντζερεμές με δύο δικούς καθάρισε την υπόθεση νίκη για τους μωβ, οι οποίοι έφυγαν από το κλειστό του Σπάρτακου με το έβδομο ροζ φύλλο με σκορ 70-64.

Bettson MVP για τους Khazad Dooms αναδείχτηκε ο Γιάννης Ράντος ο οποίος πέτυχε 14 πόντους, κατέβασε 5 ριμπαουντ και έκλεψε 4 φορές τη μπάλα, ενώ από τη Boom Shakalaka ξεχώρισε ο Γιώργος Αλεφαντινός με 8 πόντους, 2 ασιστ, 3 κλεψίματα και 11 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 24/50 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 4/15 βολές, 45 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 14 κλεψίματα, 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/33 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 4/8 βολές, 30 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 18 λάθη.

Khazad Dooms (Ράπτης): Ράντος 14, Γιούνης 6, Ράπτης, Σχινάς 21, Ντζερεμές 7, Λυγερός 22.

Boom Shakalaka (Λάσκος): Αγγελάκης 8, Αλεφαντινός 8, Λάσκος 4, Μαρκουλής 17, Μπούρμπουλας 24, Φλόκας 3.

Τι μας άρεσε: Η φοβερή προσπάθεια της Boom και το θρίλερ που παρακολουθήσαμε από το 35’ και μετά!