23/01/2023
Milwaukee Sucks 12 15 17 15 - 59 -
Iguana Pacers 8 14 9 19 - 50 -

Γράφουν ιστορία οι Milwaukee Sucks!

Ιστορική πρόκριση στα προημιτελικά του Basketaki Cup πήραν χθες το βράδυ στο Athens Sports Hall οι Milwaukee Sucks, καθώς για τους "16" του θεσμού ξεπέρασαν το εμπόδιο των Iguana Pacers με 59-50 και θα βρουν στον δρόμο τους τον νικητή του ζευγαριού Miami Heets - Στιφάδο Bulls!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Milwaukee Sucks να προηγούνται με 12-8, χάρη σε 4 πόντους του Γάτσιου και βοήθειες των Φωτόπουλου, Καββαθά, Καζά και Μαυροειδή. Ο Μοσχέτας με 4 πόντους και ο Ζώτος με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 4 πόντους του Καζά και τρίποντο του Διαμάντη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 27-22. Τους Iguana Pacers κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Μοσχέτας και Βαλάσης με 4 πόντους έκαστος, ενώ από 3 είχαν οι Ζώτος και Μπεκρής.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Κυριτσόπουλου κυριάρχησε κατά κράτος των αντιπάλων και με 4 νέους πόντους του Καζά, 4 του Μαυροειδή και τρίποντο του Διαμάντη, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, 44-31. Δεν μπόρεσε η παρέα του Μπεκρή να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Γιαννόπουλου και το τρίποντο του Ζώτου. Σκορ τρίτης περιόδου 44-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Milwaukee Sucks αν και είδαν τον αντίπαλο να πλησιάζει από τους 17 στους 5, διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Οικονόμου, Καββαθά, Καζά και Παγούνη, έφτασαν δίκαια στην πρόκριση με 59-50! Για τους Iguana Pacers στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Μπεκρής, Βαλάσης, Γιαννόπουλος και Παλάσκας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 21/41 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/15 βολές, 12/45 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 10 λάθη και 3 τάπες.

Betsson mvp των Milwaukee Sucks ο Φωτόπουλος με 4 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 1/2 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Iguana Pacers ο Μπεκρής με 12 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 2/8 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Παγούνης 4, Φωτόπουλος 4, Οικονόμου 10, Γάτσιος 8,  Διαμάντης 6 (2), Καββαθάς 9 (1), Καζάς 12 (1), Μαυροειδής 6, Σαμιωτάκης

Iguana Pacers (Μπεκρής): Ανδριώτης 1, Βαλάσης 9 (1), Γιαννόπουλος 8, Μοσχέτας 8, Ζώτος 8 (2), Μπεκρής 12 (2), Παλάσκας 4

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό μπάσκετ των Sucks για τρία δεκάλεπτα!