14/11/2019
Somalia Pirates 16 14 17 17 - 64 -
Λεγάμενοι BC 21 16 12 14 - 63 -

Γκρανγκινιολικό – Χιτσκοκικό – Σομαλικό!!!

Το βράδυ της Τετάρτης 12, Νοεμβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα σε ένα τρελό ματς με φοβερές εναλλαγές , οι Σομαλοί Πειρατές με τον Τρανούλη να βάζει μεγάλα σουτ στο τέλος , κατάφεραν να επικρατήσουν με 64 – 63 των Λεγάμενων που έφεραν το ματς στα ίσια με τρίποντες βόμβες του Βρεττάκου αλλά τελικά έχασαν.

Με γκολ φάουλ του Γκανιάτσα ξεκίνησε ο αγώνας και απάντησε με δίποντο ο Μπερτσάτος. Οι Λεγάμενοι έβρισκαν λύσεις με Δασκαλόπουλο, Γκανιάτσα καιΘρουβάλα , ενώ οι Σομαλοί μείωναν με Παπαηλιού και Τρανούλη (6 – 9). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία του αγώνα και προηγούνταν με 5 πόντους του Δημουλιά και βοήθειες από Γκανιάτσα, Σαμαρτζή και Δασκαλόπουλο, ενώ οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Τρανούλη, 4 πόντους του Παπαηλιού και βοήθειες από Νικολουζάκη και Στραβοπιεράκο έμεναν κοντά(16-21).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι Σομαλοί πέτυχαν 8 γρήγορους πόντους με Μπερτσάτο, Παπαηλιού(4) και Σίμπουρα ,όμως οι Λεγάμενοι με δύο τρίποντα του Βρεττάκου και 4 πόντους του Γκανιάτσα ξέφυγαν με 6 (24 – 30). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι βρήκαν ακόμα 6 πόντους με Νικολουζάκη, Ντούλη και Παπαηλιού αλλά η ομάδα του Χαϊκάλη με Δασκαλόπουλο, Σιγάλα και νέο τρίποντο του Βρεττάκου πήγε στα αποδυτήρια με + 7 (30 – 37).

Στις αρχές της τρίτης περιόδου ο Τρανούλης μείωσε με δίποντο αλλά οι Λεγάμενοι με τρίποντο του Γκανιάτσα και βοήθειες από Σαμαρτζή και Δημουλιά έφτασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (32 – 44). Οι Σομαλοί βρήκαν τρόπο να μειώσουν με 4 πόντους του Τρανούλη και δίποντο του Παπαηλιού όμως ο Σιγάλας με δύο συνεχόμενα καλάθια απάντησε για το 38 – 49. Στα τελευταία 2 λεπτά του δεκαλέπτου η ομάδα του Βελιβασάκη πίεσε πολύ στην άμυνα και με Ντούλη, Τρανούλη, Σίμπουρα και Παπαηλιού να πετυχαίνουν 8 αναπάντητους πόντους μείωσαν στο καλάθι (47 – 49).

Όπως τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο έτσι ξεκίνησε και το τέταρτο όπου οι Σομαλοί με 5 πόντους του Τρανούλη και δίποντο του Παπαηλιού πέρασαν μπροστά με 53-49. Οι Λεγάμενοι ισοφάρισαν με βολή του Γκανιάτσα και τρίποντο του Δημουλιά άλλα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τρανούλη και δύο βολές του Νικολουζάκη έδιναν μεγάλο προβάδισμα στους Σομαλούς 3 λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα (61 – 53). Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με δύο τρίποντες βόμβες το Βρεττάκου και δίποντο του Δημουλιά ισοφάρισαν 61 – 61. Ο Τρανούλης ήταν και πάλι εκεί να πυροβολήσει για 3 και ο Θρουβάλας με δύο βολές έγραφε το 64-63. Τα τελευταία 15 δευτερόλεπτα του αγώνα ήταν ροκ. Ο Στραβοπιεράκος έχασε δύο βολές αλλά ο Μπερτσάτος πήρε τεράστιο επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ . Έχασε κι αυτός τις δύο βολές, οι Λεγάμενοι δεν κατάφεραν να βγάλουν επίθεση στα εφτά δευτερόλεπτα που απέμεναν και το 64 – 63 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Νικολουζάκης με 6 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ , 1 κλέψιμο και άξιο συμπαραστάτη με μεγάλα σουτ στο τέλος Νίκο Τρανούλη με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Γκανιάτσας με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Σομαλοί είχαν 21 – 45 δίποντα, 6 – 24 τρίποντα, 4 – 11 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Λεγάμενοι είχαν 14 – 33 δίποντα, 10 – 32 τρίποντα, 5 – 11 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Somalia Pirates (Βελιβασάκης): Παπαηλιού 17 (3κλ.), Στραβοπιεράκος 2, Μπερτσάτος 4, Τρανούλης 26( 10ρ.), Σίμπουρας 4 (12ρ.), Νικολουζάκης 6(12ρ.), Ντούλης 5.

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Δημουλιάς 12, Σιγάλας 7 (3ασ.), Σαμαρτζής 4, Βρεττάκος 15, Θρουβάλας 4 (7ρ.), Γκανιάτσας 15 (5ασ.), Στάντζος, Δασκαλόπουλος 6 (4ασ.).

Τι μας άρεσε: Απίστευτη εξέλιξη στο ματς μας κράτησε σε αγωνία μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.