10/05/2023
Μπεκρίμ Team 11 5 9 11 - 36 -
Nobelistes 15 6 7 20 - 48 -

«Γρανιτένια» άμυνα και τεράστια νίκη για τους Nobelistes

Με μια μεγάλη νίκη κόντρα στους Mpekrim Team (36-48) συνέχισαν την αναρρίχησή τους στα υψηλά πατώματα της Development League οι Nobelistes, οι οποίοι συνεχίζουν την πολύ καλή τους πορεία στο Basketaki Patras. Με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, η οποία...στραγγάλισε τον αντίπαλο, οι «ροζ» απέδειξαν για ακόμα μια φορά πως είναι ικανοί να πρωταγωνιστήσουν στα επερχόμενα Play Offs.

To παιχνίδι κυμάνθηκε από νωρίς σε χαμηλά στάνταρ, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται ιδιαίτερα να βρουν διαδρόμους προς το αντίπαλο. Οι Nobelistes ήταν πιο ενθουσιώδεις πάντως στα πρώτα λεπτά και με καλύτερες επιλογές στο παιχνίδι τους κατάφεραν να κλείσουν το Α' δεκάλεπτο στο +4 (11-15).

Στη δεύτερη περίοδο, ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο, δείγμα του άγχους και της πίεσης για το αποτέλεσμα, που κυρίευσε και τις δύο ομάδες, οι οποίες βρίσκονται πολύ κοντά μεταξύ τους στη βαθμολογία. Τα καλάθια έρχονταν με το...σταγονόμετρο και οι Nobelistes πήγαν στην ανάπαυλα με προβάδισμα 5 πόντων (16-21).

Στην επανάληψη, λίγα πράγματα άλλαξαν στον  τρόπο προσέγγισης του παιχνιδιού από τις δύο ομάδες. Οι Mpekrim Team προσπαθούσαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και να στρέψουν την πίεση στην πλευρά των αντιπάλων τους, οι οποίοι όμως κρατούσαν τα ηνία με...νύχια και με δόντια. Έτσι, το σκορ του Γ' δεκαλέπτου ήταν 25-28, με τις διαφορές να μένουν ανοιχτές για το φινάλε.

Στην τελευταία περίοδο, οι Nobelistes κατάφεραν να...φορτσάρουν και να καθαρίσουν το παιχνίδι. Ο Παυλάκος ήταν ο παίκτης - καταλύτης στο λεγόμενο «crunch time» και με δικά του κομβικά καλάθια έγειρε την πλάστιγγα στην πλευρά των «ροζ». Το τελικό 36-48 ήταν αυτό που αποτύπωσε τις προσπάθειες των δύο μονομάχων.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκος Θεοδώρου με 4 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ για τους «μπεκρήδες» ξεχώρισε ο Βασίλης Τσερκέζης με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.