25/11/2021
Green Rose BC 12 10 21 11 - 54 -
Κλειώ 10 14 12 8 - 44 -

Green Rose για… «φίλημα»!

Την δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα της Development 2 League πανηγύρισε η Green Rose που κέρδισε στο κλειστό των Άνω Λιοσίων την Κλειώ με 54-44.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να μένουν πολύ κοντά στο σκορ. Η Green Rose ήταν καλύτερη και προηγήθηκε με 12-10 με τον Γιάννη Τσελεκούνη να σημειώνει 8 πόντους και να είναι ασταμάτητος. Για την Κλειώ, 6 πόντους έβαλε ο Σπύρος Καλαλής, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Καστανιώτης και Νικολόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι και «φώναζε» πως θα κριθεί στο νήμα. Η Κλειώ ωστόσο, με μπροστάρη τον Παναγιώτη Καστανιώτη που σημείωσε 6 πόντους, έτρεξε ένα επιμέρους 14-10 και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 24-22. Για την Green Rose, 4 πόντους έβαλε ο Στέφανος Τσώνης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Green Rose έβγαλε χαρακτήρα. Με πολύ καλή άμυνα, αλλά και σωστές επιθέσεις, οι «μαύροι» έτρεξαν ένα δικό τους επιμέρους 21-12 και πήραν διαφορά 7 πόντων 43-36. Τσώνης από την μία με 6 πόντους και Σφήκας από την άλλη με 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Green Rose διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε και έφτασε τελικά στην νίκη με 54-44, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα. Χωρίς νίκη παρέμεινε η Κλειώ, η οποία όσο δεν μαζεύεται, θα αντιμετωπίζει τόσο σοβαρά προβλήματα.

MVP του παιχνιδιού ήταν ο Στέφανος Τσώνης με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη και 4 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καστανιώτης με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 λάθη και 2 τάπες.

Συνολικά οι νικητές έιχαν 25/68 εντός πεδιάς, 2/11 τρίποντα και 2/6 βολές. Πήραν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 6 τάπες. Από την άλλη, η Κλειώ είχε 20/67 εντός πεδιάς, 3/14 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα, έκανε 20 λάθη και 2 τάπες.

Green Rose (Καναβάρος): Δημητρόπουλος 6, Τριανταφυλλόπουλος 10, Τσώνης 14, Καναβάρος 4, Ροζάκης 7.

Κλειώ (Αμπατζής): Σταλίκας 2, Αμπατζής 13, Καστανιώτης 10, Νικολόπουλος 2, Καλαλής 11, Σφήκας 6, Πρόδρομος.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!