Green Rose BC 10 7 5 13 - 35 -
Space Jam 5 7 15 6 - 33 -

Green Rose με ψυχή!

Μπορεί να κατέβηκε με μόλις μία πεντάδα, όμως το Green Rose κατάφερε να επικρατήσει της Space Jam και να κάνει πέντε τις νίκες του στην Development League.

Παρά τις πολλές απουσίες τους, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με καλάθια των Παναγιωτάκου, Κ. Καναβάρου και Κανίνια προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 10-5. Κάκιστοι ήταν στην επίθεση της Space Jam, οι οποίοι ήταν φανερό ότι έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους.

Τα πολλά λάθη και η αστοχία ήταν αυτά που κυριάρχησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το επιμέρους σκορ (7-7), να τα λέει όλα. Για τους γηπεδούχους ο Λώλος συνδέθηκε με το καλάθι, ενώ από την άλλη μεριά οι Πετσας, Νάστος και Φώτης ξεχώρισαν με την απόδοσή τους. Σκορ ημιχρόνου, 17-12.

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να εκμεταλλεύονται τα σημάδια κόπωσης που παρουσίαζαν οι αντίπαλοι και με πρωταγωνιστές τους Φώτη και Νάστο, πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (20-22). Ο Λώλος ισοφάρισε σε 22-22, όμως ο Νάστος με 5 προσωπικούς πόντους διαμόρφωσε το 22-27 του δεκαλέπτου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με καλάθια του Παναγιωτάκου και του Θ. Καναβάρου, το Green Rose πήρε και πάλι το προβάδισμα. Ο Νάστος πάλευε μόνος του από την άλλη μεριά και τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Τελικά οι "πράσινοι" με κατάθεση ψυχής και φοβερό πάθος, πήραν μια μεγάλη νίκη με 35-33 που θα τους δώσει ψυχολογική ώθηση για τη συνέχεια.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κανίνιας με 7 πόντους (2/13 δίποντα, 3/6 βολές, 15 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/54 δίποντα, 0/12 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/54 δίποντα, 3/23 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Green Rose (Κ. Καναβάρος): Λώλος 5, Θ. Καναβάρος 6, Κανίνιας 7, Κ. Καναβάρος7, Παναγιωτάκος 10

Space Jam (Μαυροσκότης): Νάστος 17 (3), Παπαχαρίσης 7, Πέτσας 2, Κολέογλου 2, Μαυροσκότης, Νίκου, Φώτης 5, Γιακουμής.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ.