26/10/2023
Griffins 12 27 23 19 - 81 -
Buzzer Eaters 13 21 18 20 - 72 -

Griffins από παλιά!

Το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα στον δεύτερο όμιλο της Master League πήραν οι Griffins, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν τους 6 μαχητικούς Buzzer Eaters με 81-72 στο ΓΣΠ!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Buzzer Eaters να προηγούνται με 12-13, έπειτα από 5 πόντους του Νιφόρα και 4 του Ρίζου. Ο Κοτσόλης με 4 πόντους και οι Παπαδόπουλος - Βιλτανιώτης με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 10 πόντους του Λοΐζου, 6 του Κιαχόπουλου, δύο τρίποντα του Παπαδόπουλου και ένα του Βιλτανιώτη, οι Griffins βρέθηκαν μέχρι και στο +9, 37-28, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 39-34. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 8 πόντοι του Παυλόπουλου, ενώ από 5 πόντους είχαν οι Ρίζος και Νιφόρας.

Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο το συγκρότημα του Χρόνη κατάφερε με 8 πόντους του Σπυρόπουλου, 6 του Κοτσόλη και 5 του Παπαδόπουλου να χτίσει διψήφια διαφορά 13 πόντων, 62-49! Το σκορ της τρίτης περιόδου, 62-52, διαμόρφωσε για λογαριασμό της ομάδας του Μπάλτα ο Ρίζος από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα τόσο ο ίδιος, όσο και ο Καύκας πέτυχαν από 4 πόντους ο καθένας!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Griffins είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Παπαδόπουλο, Κοτσόλη και Βιλτανιώτη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 81-72. Για τους Buzzer Eaters στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Ζαννιάς, Παυλόπουλος και. Ρίζος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, 20/34 δίποντα και 11/41 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/13 βολές, 17/33 δίποντα και 11/35 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των Griffins ο Κοτσόλης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 6/8 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Buzzer Eaters ο Καύκας με 8 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Griffins (Χρόνης): Κοτσόλης 14, Χρόνης, Ζαχαρτσένκο, Βιλτανιώτης 13 (3), Κιαχόπουλος 10 (1), Καβακάκης 2, Λοΐζος 12 (2),Παπαδόπουλος 20 (5), Σπυρόπουλος 10

Buzzer Eaters (Μπάλτας): Καύκας 8, Ζαννιάς 20 (6), Δεδεμάδης 2, Νιφόρας 10 (1), Παυλόπουλος 9 (2), Ρίζος 23 (2)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες και τα 22 τρίποντα!