28/09/2024
Anonymous BC 12 18 11 17 - 58 -
Run N Gun B.C 17 22 21 33 - 93 -

Γυαλίζει το μάτι των Run n Gun!

Οι Run n Gun μπήκαν καλύτερα στο ματς, κράτησαν στο 0 τους Αnonymous για τρία λεπτά και άνοιξαν λογαριασμό με τον Μποτώνη και τον Παπαδόπουλο. Ο Μαύρης έσπασε το ρόδι για τους γηπεδούχους, ο Κωνσταντόπουλος ολοκλήρωσε τις όμορφες εμπνεύσεις του Βάνα, αλλά το τρίποντο του Τζουβάρα και το γκολ φάουλ του Λαζαρέτου έβαλαν μπροστά τους κόκκινους, 12-17.

Ο Μπουτσικάκης άνοιξε το σκορ της δεύτερης περιόδου για την ομάδα του Αλεφαντινού, η οποία ανέβασε ρυθμούς με τον Πετρόπουλο και τον Κωνσταντόπουλο. Στην επιθετική ικανότητα του Τ. Πρισιμιτζή στηρίχθηκαν οι κόκκινοι σε αυτό το διάστημα και παρέμειναν σε θέση οδηγού, 20-23, για να έρθει ο Μποτώνης και να συμβάλλει τελικά στο σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος, 30-39.

Πιο αποφασισμένοι φάνηκαν και στο ξεκίνημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι απειλήθηκαν μόνο από το τρίποντο του Βάνα για τρία λεπτά και έτρεξαν παράλληλα ένα 12-0 σερί με τον Λαζαρέτο και τον Τ. Πρισιμιτζή, 33-51. Ο Καρατζάς και ο Κωνσταντόπουλος έδωσαν λύσεις μετά από πολύ ώρα για τους Αnonymous, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό για να αλλάξει αισθητά την εικόνα του ματς, 41-60.

Όλα είχαν κριθεί πλέον στο τελευταίο, με τους Μποτώνη, Παπαδόπουλο από τη μία και τους Βάνα, Καρατζά να συνδέονται για τους φιλοξενούμενους και τους γηπεδούχους αντίστοιχα. Οι Run n Gun δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα μέχρι το τέλος, συνέχισαν να παίζουν σε υψηλό τέμπο και πήραν το δεύτερο ροζ φύλλο τους για τη φετινή σεζόν.

Novibet MVP για τους Run n Gun αναδείχτηκε ο Τάσος Πρισιμιτζής με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 6 ασιστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες, ενώ από τους Anonymous ξεχώρισε ο Ζαχαρίας Κωνσταντόπουλος με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ και 2 κλεψίματα.

Anonymous (Αλεφαντινός): Βάνας 7, Καρατζάς 12, Κωνσταντόπουλος 10, Μαύρης 2, Μπουτσικάκης 16, Πετρόπουλος 11.

Run n Gun (Μπέλλος): Κυρτάτος 2, Λαζαρέτος 14, Μάτζιαρης 4, Μπέλλος 2, Μποτώνης 28, Ντούφας 3, Παπαδόπουλος 15, Πρισιμιτζής Τ. 14, Πρισιμιτζής Φ.,Τζουβάρας 11.

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των νικητών!