11/06/2024
Gladiators 14 11 16 16 - 57 -
Gunners 13 16 11 23 - 64 -

Επιστροφή στις νίκες για τους Gunners!

Βράδυ Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι Gladiators υποδέχθηκαν τους Gunners, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 57-64 και να επιστρέψουν στις νίκες.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και βρήκαν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Νίκος Πρίτσος και Τσακίρης έδωσαν λύσεις με σουτ τριών πόντων στους Gladiators, για να απαντήσουν στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με τον εξαιρετικό Κογιώνη, ο οποίος με 9 πόντους έκανε το 14-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους Gunners να ανεβάζουν ρυθμούς και να βρίσκουν επιπλέον λύσεις από Καραμπέτσο και Πάνια. Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ στην συνέχεια με γκολ φάουλ του Λαδά και τρίποντο του Τσακίρη, μειώνοντας την διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 25-29 για τους φιλοξενούμενους.

Στη επανάληψη οι γηπεδούχοι έβγαλαν ενέργεια και κατάφεραν να βρουν καλάθια μέσα από ωραίες συνεργασίες. Εξαισιτκη δημιουργία από τον Δημήτρη Πρίτσο,.ο οποίος έδωσε ώθηση στην ομάδα του να ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 41-41 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Gunners υστέρησαν επιθετικά και βρήκαν σκορ μόνο από τον Κογιώνη.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τους Gunners να καταφέρνουν να κάνουν ένα μικρό ξεπέταγμα λίγο πριν το τέλος, το οποίο ήταν καθοριστικό, με τον εξαιρετικό Κογιώνη να ολοκληρώνει μια εκπληκτική εμφάνιση και με ένα δύσκολο καλάθι να δίνει μια διαφορά στην ομάδα του που ήταν καθοριστική. Τελικό σκορ στον Κολωνό 57-64 για τους Gunners, οι οποίοι επέστρεψαν στις νίκες.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κογιώνης με 23 πόντους, 15 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δημήτρης Πρίτσος με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Gladiators (Μισιχρόνης): Βαταλίδης 1, Κόκκινος, Λαδάς 5, Μισιχρόνης 9, Μωραιτης 2, Νάνος, Ντάγκας 2, Πρίτσος 12, Πρίτσος 8, Ρούσσος 6, Τσακίρης 12

Gunners (Πάνιας): Ακουμιανάκης 15, Ζούρος, Καλογιάννιδης 4, Καραμπέτσος 10, Κογιώνης 23, Πάνιας 7, Πατσίκας 5

Τι μας άρεσε: Το κλειστό παιχνίδι μέχρι το τέλος!