08/05/2023
Gunners 14 17 8 19 - 58 -
Cosa Nostra 11 18 5 11 - 45 -

Gunner Παναγιώτης Πάνιας!

Με τον Παναγιώτη Πάνια να πραγματοποιεί μια εξαιρετική εμφάνιση αφιερωμένη στα γενέθλια της γυναίκας του, οι Gunners έκαψαν δύσκολα την αντίσταση της Cosa Nostra με 58 – 45 κάνοντας την πρώτη τους νίκη στο summer.

Με διάθεση για γρήγορο μπάσκετ μπήκαν οι ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο και με το παιχνίδι να είναι σχετικά ισορροπημένο, οι Gunners είχαν το προβάδισμα με 14 – 11. Ο Ακουμιανάκης με 8 πόντους, ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους, με τον Πάνια να δίνει λύσεις με 4, ενώ για την Cosa Nostra ξεχώρισε το δίδυμο Ρε με 5 και Κάκιου με 4 πόντους αντίστοιχα.

Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός στην δεύτερη περίοδο, με τις ομάδες να προσφέρουν ωραίο θέαμα και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια το υπέρ τους 31 – 29. Ο Πάνιας ανέλαβε την υπόθεση σκοράρισμα για τους Gunners πετυχαίνοντας δύο τρίποντα και 10 πόντους συνολικά, ενώ για την Cosa Nostra, ο Χατζησυμεωνίδης(2) με τον Γονιδάκη πυροβολούσαν από την περιφέρεια, με Κάκιο και Φλυτζάνη, να δίνουν πολύτιμες βοήθειες με 4 πόντους έκαστος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, που σημαδεύτηκε από την χαρακτηριστική αστοχία των δύο ομάδων για έξι αγωνιστικά λεπτά, οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι και ανέβασαν την διαφορά στο + 5. Ακουμιανάκης με 4, Καλογιαννίδης και Παπαδόπουλος ήταν οι σκόρερ για την ομάδα των Gunners, ενώ για την Cosa Nostra, o Γονιδάκης με τρίποντο έσπασε το ρόδι με τον Κάκιο να σκοράρει δύο φορές από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Οι Gunners πατούσαν καλύτερα και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και με μπροστάρη ξανά τον Πάνια με 7 πόντους, έστειλαν την διαφορά στο + 11. Με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν να μπουν στην διεκδίκηση του αγώνα, με τον Κάκιο να κουβαλάει την επίθεση με 5 πόντους, όμως οι γηπεδούχοι με τον ασταμάτητο Πάνια να βάζει ακόμα 6 πόντους και τον Φιφή να πετυχαίνει ένα δίποντο , υπέγραψαν το τελικό 58 – 45.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Πάνιάς με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Κάκιος με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Gunners είχαν 17 / 40 δίποντα , 5 / 21 τρίποντα, 9 / 13 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Η Cosa είχε 12 / 30 δίποντα, 5 / 35 τρίποντα, 6 / 9 βολές, κατέβασε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 7 λάθη.

Gunners(Καραμπέτσος): Ακουμιανάκης 19(8ρ.), Καλογιαννίδης 4, Καραμπέτσος, Πάνιας 25, Παπαδόπουλος 2(16ρ.), Πατσίκας 2, Φιφής 6.

Cosa Nostra(Ρες): Γονιδάκης 6, Κάκιος 19(10ρ.), Κουτσουριδάκης, Μούρτζης, Μπρούστας 3, Φλυτζάνης 4, Χατζησυμεωνίδης 6(10ρ.), Ρες 7.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Παναγιώτη Πάνια και οι μάχες του Κάκιου!