26/04/2023
Gangsters 14 10 10 18 - 52 -
Πλατειακοί 19 14 8 20 - 61 -

Γύρισαν την σειρά και ανέβηκαν στην Elite οι The Shot!

Την Τετάρτη το βράδυ 26 Απριλίου στο Athens Sports Hall, στην τρίτη αναμέτρηση της σειράς με τον νικητή να παίρνει το εισιτήριο για την Elite, οι The Shot καλύτεροι από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, διαχειρίστηκαν την διαφορά που είχαν πάρει και την αντεπίθεση που έκαναν οι Gangsters, επιβλήθηκαν με 52 – 61 και πήραν το εισιτήριο για την επάνω κατηγορία και το φάιναλ-φορ της Master!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι πιο έμπειροι The Shot, έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κανταρτζή με 7 πόντους, τον Κοντομίχη να ακολουθεί από κοντά με 6 και τον Ντιμπ να βάζει ένα τρίποντο, είχαν προβάδισμα με 14 – 19. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, το σύνολο του Βρύλη που δεν έβρισκε αντίδοτο στην άμυνα, ευτύχησε να έχει σε εξαιρετική κατάσταση τον Μαρκόπουλο που πέτυχε τους 10 από τους 14 πόντους της ομάδας του, μένοντας στην διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Η άμυνα ζώνης έπιανε τόπο στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου για τους φιλοξενούμενους, και με το δίδυμο Κοντομίχη– Χριστοφορίδη να κουβαλούν την επίθεση με 4 πόντους έκαστος, έστειλαν την διαφορά στο + 15. Οι άποντοι για 5 λεπτά Gangsters βρήκαν δύο μακρινά σουτ ψυχολογίας με Αλεξανδρή - Καραμποΐκη και μείωσαν στο τέλος του ημιχρόνου 24 – 33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο που σημαδεύτηκε από την χαρακτηριστική αστοχία και των δύο αντιπάλων, οι The Shot κρατούσαν διαφορά ασφαλείας με τον Δρελιώζη να αναλαμβάνει την επίθεση με 6 πόντους, με τους Gangsters να κάνουν ξέσπασμα στο τελευταίο δίλεπτο με τρίποντο του Καραμποΐκη και καλάθια από Γραφιαδέλλη – Κάζη, πλησιάζοντας 34 – 41.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τον Καραμποΐκη να πετυχαίνει τρία μεγάλα σουτ από την περιφέρεια και τον Κάζη να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 7, όμως οι The Shot απλώνοντας στο παρκέ όλη την εμπειρία τους και με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Δρελιώζη – Κανταρτζή με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα, δεν άφησαν την μεγάλη ευκαιρία να χαθεί, επικράτησαν 52 – 61 και πήραν το τέταρτο εισιτήριο που οδηγεί στην Elite by Betsson.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Κοντομίχης με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Κάζης με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Gangsters είχαν 10 / 41 δίποντα, 8 / 31 τρίποντα, 8 / 14 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι The Shot είχαν 19 / 47 δίποντα, 4 / 16 τρίποντα, 11 / 16 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Gangsters(Βρύλης-Κεχρής): Αλεξανδρής 3, Αφουξενίδης, Βασιλείου, Γραφιαδέλης 2, Κάζης 13(13ρ.), Καραμποΐκης 15, Β. Λάιος, Μακρής, Μαρκόπουλος 17, Νιώτης, Ντάτσης 2, Σαΐτης.

The Shot(Κανταρτζής): Αναστασάκης, Βλασταρίδης 4, Δρελιώζης 11, Ζευγώλης 5, Κανταρτζής 14, Κοντομίχης 12(10ρ.), Μποφίλης , Ντιμπ 7, Χριστοφορίδης 8(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η σιγουριά που έβγαλαν οι The Shot από το ξεκίνημα έως το τέλος του παιχνιδιού.