23/09/2021
Peristeri Wardogs 17 16 13 19 - 65 -
Deportivo Faliro 23 32 14 17 - 86 -

Γύρισε τον διακόπτη η Deportivo.

Μετά την ήττα στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου, η Deportivo Faliro μεταμορφώθηκε στην ομάδα που ξέρουμε και κέρδισε σχετικά εύκολα τους Peristeri Wardogs με 65-86. Οι Peristeri Wardogs ήταν ανταγωνιστικοί για ένα μόλις δεκάλεπτο και με την Deportivo Faliro να πατάει γκάζι από το δεύτερο και μετά γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στον όμιλο.
Πολύ καλό ξεκίνημα πραγματοποίησαν και οι δύο ομάδες καθώς οι Peristeri Wardogs βασίστηκαν στους ψηλούς τους και χτύπησαν στο ζωγραφιστό, ενώ η Deportivo Faliro βρήκε πόντους από τους περιφεριακούς της παίκτες και την γραμμή του τριπόντου. Η Deportivo Faliro κατάφερε να πάρει το προβάδισμα από τα μέσα του δεκαλέπτου και δεν το απώλεσε μέχρι τέλους για το 17-23. Ο Κουλούρης πρώτος σκόρερ των Peristeri Wardogs με εννέα πόντους, ο Γάτσιος εννέα για την Deportivo Faliro.
Στην δεύτερη περίοδο η Deportivo Faliro μπήκε αποφασισμένη να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού και με σερί 16-4 έκαναν το σκορ 21-39 (15′). Οι Peristeri Wardogs δεν είχαν απαντήσεις, ωστόσο βελτιώθηκαν στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου να βρίσει την Ντέπορ μπροστά με 33-55. Ο Παντελάκης πέτυχε εφτά για τους γηπεδούχους, ο Τσάβαλος είχε 15 πόντους και ο Κριεκούκης εννέα για τους φιλοξενούμενους.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι Peristeri Wardogs έτρεξαν σερί 10-5 και φάνηκαν να θελουν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης, 43-50 (24′). Όμως δεν μπορούσαν γιατί η Deportivo Faliro έσφιξε την άμυνα της ενώ στην επίθεση βρήκε λύσεις και έτσι το δεκάλεπτο έληξε 46-69 υπέρ τους. Ο Καρακατσάνης Θ. είχε έξι πόντους με δύο τρίποντα για τους Peristeri Wardogs, ο Κοντογιάννης ξεχώρισε με έξι για την Deportivo.
Δύσκολο έργο είχαν στην τελευταία περίοδο οι Peristeri Wardogs καθώς η Deportivo Faliro μπήκε πάλι πιο δυνατά και εκτόξευσε την διαφορά στο +29 για το 47-76 (33′). Με την υπόθεση νίκη να έχει κριθεί εμένα να μάθουμε το τελικό σκορ, το οποίο ήταν το 65-86 υπέρ της Deportivo Faliro. Ο Παντελάκης με έξι και Σοφός με πέντε οι καλύτεροι για τους Peristeri Wardogs, ο Μαρούσος με έξι καλύτερος της Deportivo Faliro.
Καλύτερος της Deportivo Faliro και της αναμέτρησης ήταν ο Παναγιώτης Κοντογιάννης με 12 πόντους έχοντας 5/6 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Για τους Peristeri Wardogs ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κουλούρης με 14 πόντους έχοντας 6/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 λάθη.
Συνολικά οι Peristeri Wardogs είχαν 15/33 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 8/18 βολές, 35 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα και 9 λάθη. Η Deportivo Faliro είχε 23/49 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 10/16 βολές, 44 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ και μόλις 2 λάθη.
Peristeri Wardogs (Παντελάκης): Κουλούρης 14 (10ρ), Καρακατσάνης Κ. 5 (1), Καρακατσάνης Θ. 11 (2), Μπουργαζάς, Σοφός 9 (6ρ 1τρ), Βακολέτος 2, Χρόνης 8 (2), Παντελάκης 16 (3).
Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Παύλου 4, Μαρούσος 8 (7ρ), Κριεκούκης 18 (6ρ 5τρ), Γάτσιος 14 (2), Κοντογιάννης 14 (7ρ), Τσάβαλος 18 (1τρ 7ρ), Μαρινάκης 6 (2), Δήμτσος 6.
Τι μας άρεσε: Παρά την διαφορά στο σκορ ήταν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι.