11/03/2023
Ageli B.C. 21 20 22 27 - 90 -
Winston Wizards 18 8 31 14 - 71 -

Η Ageli πέρασε το εμπόδιο των μαχητικών Winston Wizards!

Βράδυ Σαββάτου και η Ageli BC υποδέχθηκαν τους Winston Wizards σε έναν αγώνα χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς η Ageli έχουν κλειδώσει τα playoff, ενώ οι Winston Wizards θα χρειαστούν ένα θάυμα για να τα προλάβουν.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Ageli BC να δείχνουν τις διαθέσεις τους και να ορίζουν το ρυθμό της αναμέτρησης. Στο τέλος του δεκαλέπτου προηγούνταν ήδη με διψήφια διαφορά πόντων.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε μεγάλες διαφορές με τον Αγγελή και το Χατζή να κόβουν και να ράβουν. Οι δυο τους βρέθηκαν σε πραγματικά φανταστικό βράδυ και τα καλάθια έπεφταν βροχή.

Από την άλλη ο Καζάς προσπαθούσε πάρα πολύ για τους Wizards και είχε ηγετικό ρόλο αλλά και βοήθειες από τους Νταή και Αποστολόπουλο στο σκοράρισμα. Ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει την αντίπαλη ομάδα που στο τέλος της τρίτης περιόδου είχε πλέον καθαρίσει το ματς.

Σε ένα τέταρτο δεκάλεπτο διαδικαστικού χαρακτήρα έιδαμε την Ageli BC να συνεχίζουν στο ίδιο μοτίβο βρίσκοντας πολύ ωραίες συνεργασίες και ολοκληρώνοντας το ματς με 90-71 και τον Αγγελή να κάνει την εμφάνιση της χρονιάς πετυχαίνοντας 29 πόντους.

Η Ageli BC είχαν 25/40 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 10/15 βολές, 47 ριμπάουντ και 20 ασίστ για 12 λάθη. Από την άλλη οι Winston Wizards είχαν 25/65 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 6/13 βολές, 43 ριμπάουντ και 7 ασίστ για 9 λάθη.

Betsson Mvp του αγώνα ήταν ο Αγγελής με 29 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ageli BC: Βασιλόπουλος 16, Χατζής 22 (3), Αγγελής 29 (5), Κωσταράς 7 (1), Κεχαγιόγλου 5 (1), Γλύκας, Δημητρός 2, Ταράτσας 9

Winston Wizards: Καζάς 18, Αποστολόπουλος 21 (3), Νταής 19 (2), Τσίκης, Τοσουνίδης 8, Καπετάνος 3, Φράγκος 2