01/04/2023
Reptors 8 19 18 19 - 64 -
Tinder Bologna 17 13 26 12 - 68 -

Η "αγγαρεία" έφερε τη νίκη στην Niko Team!

Επιστροφή στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές για την Niko Team, καθώς στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Evolution League κέρδισε τους Rapetors με 64-68 και πήρε το δέκατο φετινό ροζ φύλλο αγώνα!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Niko Team, καθώς με 6 πόντους του Yi, 5 του Κολυβάκη και 4 του Λάσκαρη, προηγήθηκε με 8-17. Τα αδέρφια Κορρέ, ο Βαγγέλης και ο Παύλος, έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 4 πόντους έκαστος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με 6 νέους πόντους του Λάσκαρη και 5 του Αλέξανδρου Παπαπαύλου, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 13-28, 3:30 για την ανάπαυλα. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι Rapetors και με 8 πόντους του Βαγγέλη Κορρέ, 6 του Παύλου Κορρέ και 5 του Πατσουράκη, μείωσαν στους 3, 27-30!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Βαγγέλης Κορρές σημείωσε ακόμη 11 πόντους και μαζί με τους 7 του Καίσαρη, έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους με 35-34! Ωστόσο, η παρέα του Μπούρα έβαλε εκ νέου μπρος τις μηχανές και με 8 πόντους του Yi, άλλους τόσους του Κολυβάκη, 6 του Λάσκαρη και 4 του Αντώνη Παπαπαύλου, έχτισε διψήφια διαφορά 11 πόντων, 45-56, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Niko Team άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Κολυβάκη, Λάσκαρη και Μπούρα, έφτασε δίκαια στη νίκη με 64-68! Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Παύλος Κορρές, Βαγγέλης Κορρές και Πατσουράκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 21/67 δίποντα και 5/14 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 3/5 βολές, 25/48 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Rapetors ο Παύλος Κορρές με 23 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 10/20 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Betsson mvp της Niko Team ο Κολυβάκης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 4/8 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 9 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα.

Rapetors (Πατσουράκης): Κάππος, Καίσαρης 7 (1), Κορρές Β. 22 (3), Κορρές Π. 23, Πατσουράκης 12 (1)

Niko Team (Μπούρας): Yi 14, Κολυβάκης 18 (3), Λάσκαρης 21 (1), Μπούρας 6, Παπαπαύλου Αλ. 5 (1), Παπαπαύλου Αν. 4

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!