13/02/2023
Aguanile 11 16 19 10 - 56 -
Aladalon 13 17 12 12 - 54 -

Η αγχωτική ένατη νίκη των Λατίνων!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Arena η Aguanile υποδέχθηκε τους Aladalon για την 14η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Master League. Έπειτα από 40 λεπτά μάχης και αγωνίας οι Λατίνοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 56-54, φτάνοντας τις 9 νίκες στο πρωτάθλημα και κάνοντας ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη μιας εκ των προνομιούχων θέσεων. Στο ίδιο έργο θεατές οι σκληροτράχηλοι Aladalon που έχασαν ένα ακόμη ροζ φύλλο στις λεπτομέρειες, υποχωρώντας στο 3-10. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ και τους Aladalon να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους Μιχαηλίδη (5π.), Βαγγέλη (4π.), Μαχαίρα (2π.) και Παπαβασιλείου (2π.). Η Aguanile παρότι άργησε λιγάκι να βρει τα πατήματά της, απάντησε με Συκαρά (5π.), Μπέη (3π.) και Σιαμπλή (2π.) κλείνοντας την περίοδο στο -2. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-13.

Ισορροπία και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, αλλά με αυξημένη παραγωγικότητα εκατέρωθεν και επιμέρους σκορ 16-17. Αξαμπανόπουλος και Μαχαίρας ξεχώρισαν επιθετικά για Aguanile και Aladalon αντίστοιχα με 8 πόντους έκαστος. Σκορ ημιχρόνου, 27-30.

Μετά την ανάπαυλα η Agua ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, ελέγχοντας την εναέρια κυκλοφορία με την τριπλέτα των Παπαναγιώτου – Ρουκουνάκη (9π.) – Αξαμπανόπουλου και παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Αθανασάκου βασίστηκε στο δίδυμο Σεφέρης (7π.) – Παπαβασιλείου (4π.) και μπήκε στην κρίσιμη τελευταία περίοδο με -4. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 46-42.

Μεγάλη μάχη στο φινάλε με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στις ειδικές καταστάσεις. Μεγαλύτερη ψυχραιμία επέδειξε η Agua, βρίσκοντας λύσεις την κατάλληλη στιγμή από τους Αξαμπανόπουλο (4π.) και Καλαφάτη (4π.). Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν να ανατρέψουν τα δεδομένα, όμως τα καλάθια των Μιχαηλίδη (5π.), Σεφέρη (4π.) και Βαγγέλη (4π.) δεν αποδείχθηκαν αρκετά.

Η Aguanile στρέφει την προσοχή της στο μεγάλο ντέρμπι κόντρα στους ισόβαθμους Athens Pistols, ενώ οι Aladalon θα κυνηγήσουν την νίκη-έκπληξη κόντρα στο Black Mamba.

Στο τέλος του αγώνα, η Aguanile είχε 15/41 δίποντα, 5/16 τρίποντα και 11/21 βολές. Μάζεψε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 11 φορές, ενώ είχε 18 λάθη και 6 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Aladalon είχε 16/50 δίποντα, 5/24 τρίποντα και 7/17 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Αξαμπανόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα και 6/8 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 15 πόντους και double-double, έχοντας 5/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 5 λάθη και 1 μπλοκ.

Aguanile (Γκέγκιος) : Αξαμπανόπουλος 16, Καλαφάτης 4, Μπέης 11 (3), Παπαναγιώτου 4, Ρουκουνάκης 11 (1), Σιαμπλής 5, Συκαράς 5 (1).

Aladalon (Αθανασάκος) : Αθανασάκος, Βαγγέλης 7, Μαχαίρας 10 (1), Μιχαηλίδης 15 (1), Παπαβασιλείου 8, Σεφέρης 14 (3).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.