03/02/2023
Athens Bucks 8 3 7 15 - 33 -
Sugar Mountains 15 17 4 - - 36 -

Η «ακατανόητη» πρώτη νίκη των Sugar Mountains !

Γίνεται μια ομάδα να κερδίσει έχοντας σκοράρει μόλις 4 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο; Γίνεται μια ομάδα να κερδίσει χωρίς να σκοράρει στην τελευταία περίοδο; Κι όμως γίνεται ! Η πρώτη νίκη στην ιστορία των Sugar Mountains στη διοργάνωση είναι γεγονός και επετεύχθη με τον πιο παράξενο τρόπο. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν τα «Βουνά», καθώς με πρωταγωνιστές τους Μπενέκο (4π.), Πεππέ (4π.), Ψαλλίδα (3π.), Μπάρλα (2π.) και Αντωνόπουλο (2π.) έχτισαν από νωρίς διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, οι Bucks άργησαν να βρουν τα πατήματά τους και παρά την προσπάθεια των Σπυριδώνη (4π.), Αμανατίδη (2π.) και Ρετουνιώτη (2π.) έμειναν πίσω. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Sugar Mountains ήλεγξαν απόλυτα το ματς και με επιμέρους σερί 3-17 φάνηκε να δίνουν πρόωρο τέλος στο ματς. Ο Μπενέκος (9π.) συνέχισε να ηγείται της επίθεσης των φιλοξενούμενων, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Πεππέ (4π.) και Ψαλλίδα (4π.). Από την άλλη, η ομάδα του Γκορίτσα αντιμετώπισε ολικό μπλακ άουτ, σκοράροντας μόλις 3 πόντους και οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με -21. Σκορ ημιχρόνου, 11-32.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό άρχισε να αλλάζει. Οι Athens Bucks παρουσιάζοντας σημαντική βελτίωση στο αμυντικό σκέλος και βρίσκοντας λύσεις από τους Χριστόπουλο (3π.), Αγγέλου (2π.) και Βελέντζα (2π.), μείωσαν ελαφρώς τη διαφορά. Από πλευράς Mountains μονάχα οι Μπάρλας (2π.) και Μπενέκος (2π.) κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς αντίπαλο καλάθι, όμως το διψήφιο προβάδισμα διατηρήθηκε. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 18-36.

Ασύλληπτα πράγματα στην τελευταία περίοδο. Οι Bucks κράτησαν αλώβητο το καλάθι τους για 10 ολόκληρα αγωνιστικά λεπτά και έφτασαν μια ανάσα από μια επική ανατροπή με επιμέρους 15-0. Οι Σπυριδώνης (7π.), Γκορίτσας (4π.) και Βελέντζας (4π.) έβαλαν μεγάλα καλάθια, όμως αυτά δεν απεδείχθησαν αρκετά. Οι Sugar Mountains πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη, παρά το γεγονός ότι έμοιαζε να τα έχουν χαμένα στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου. Τελικά η κάβα του πρώτου ημιχρόνου έφτασε και για το δεύτερο και η παρέα των Πεππέ και Μπενέκου ετοιμάζεται να γιορτάσει το παρθενικό της ροζ φύλλο στο Basketaki.

Στο τέλος του αγώνα, οι Athens Bucks είχαν 10/44 δίποντα, 1/18 τρίποντα και 10/23 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Sugar Mountains είχαν 14/31 δίποντα, 2/23 τρίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 22 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Πεππές με 8 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Γκορίτσας με 4 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 2 μπλοκ σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Athens Bucks (Γκορίτσας) : Αγγέλου 2, Αμανατίδης 2, Βελέντζας 6, Γκορίτσας 4, Καμπόλης, Ρετουνιώτης 2, Σπυριδώνης 14 (1), Χριστόπουλος 3.

Sugar Mountains (Πεππές) : Αντωνόπουλος 2, Αργυρόπουλος, Μουχτής, Μπάρλας 4, Μπενέκος 15 (1), Πεππές 8, Ψαλλίδας 7 (1).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.