08/11/2023
Komic Mastoras BC 9 15 21 12 - 57 -
Anonymous BC 23 27 16 13 - 79 -

Η αντίδραση των Anonymous!

Τέλος στο αρνητικό σερί των τελευταίων τριών αγωνιστικών έβαλαν οι Anonymous, που το βράδυ της Τετάρτης 8 Νοεμβρίου επικράτησαν εύκολα με 57-79 επί του Komic Mastora. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και οι παίκτες του Αλεφαντινού τα έδωσαν όλα έτσι ώστε να βγάλουν αντίδραση έπειτα από τα συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα και να έρθει η 2η νίκη στην Evolution League (2-4). Οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι πίσω από τα 6,75 (1/11 τρίποντα), ενώ γενικά δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους και έτσι δεν γλίτωσαν την 5η σερί ήττα τους (1-5).

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι Anonymous μπήκαν με αρκετή διάθεση και έχοντας καλά ποσοστά πίσω από τα 6,75 έφτασαν στο 5-13. Μπουτσικάκης, Τζουβάρας, Βάνας και Κώτσιας πήραν τα «όπλα» τους και στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 5/8 τρίποντα, κάτι που τους επέτρεψε να φτάσουν τη διαφορά στο +14 από τα πρώτα δέκα λεπτά, μιας και το σκορ έγραψε 9-23 έπειτα από το πέρας της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το καλάθι του Μελέκου για το 11-23 και από εκεί και πέρα για λίγο διάστημα ο Komic Mastoras «έσβησε». Ο Μπουτσικάκης, από την άλλη, το έβλεπε σαν… βαρέλι, πέτυχε ακόμα δύο τρίποντα, φτάνοντας στα 4/5 και με ένα σερί 0-10 οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο 11-33. Λίγγρης και Νικόλας προσπάθησαν να αντιδράσουν από την πλευρά των γηπεδούχων, όμως οι Anonymous έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας φτιάξει απόσταση 26 πόντων (24-50).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε πολύ. Νικόλας, Λίγγρης και Γρηγοράκης ήταν οι κύριοι παίκτες που έδιναν τη μάχη τους από την πλευρά του Komic Mastora ώστε να βελτιώσουν κάπως την κατάσταση, αλλά Ουζουνίδης και Στεφανάτος ανταποκρίθηκαν πολύ καλά στην επίθεση των φιλοξενούμενων και έτσι η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 18 πόντους. Το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Anonymous να προηγούνται 45-66.

Μία είδους αντίδραση ήρθε από τους γηπεδούχους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Λίγγρης, Μελέκος και Γρηγοράκης βρήκαν 8 σερί πόντους και ο Komic Mastoras μετά από πολύ ώρα έφτασε στο -13 (53-66). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν… όρεξη να βάλουν στο ματς τους αντιπάλους τους, με τον Σεϊμένη να το παίρνει… προσωπικά στα τελευταία λεπτά και τους φιλοξενούμενους να απομακρύνονται πάλι. Κάπως έτσι οι Anonymous έφτασαν στη νίκη με 57-79 και πήραν το 2ο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Ουζουνίδης με 10 πόντους, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο, 9 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τον Komic Mastora ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Λίγγρης με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Ο Komic Mastoras είχε 24/53 δίποντα, 1/11 τρίποντα, 6/11 βολές, 38 ριμπάουντ, αλλά και 15 ασίστ, 6 κλεψίματα και 8 λάθη. Οι Anonymous μέτρησαν 18/31 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 4/9 βολές, 31 ριμπάουντ και 20 ασίστ. Παράλληλα έκαναν 6 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Komic Mastoras (Σερεβέτας): Γρηγοράκης 10(12ρ.), Λίγγρης 23(7ρ.), Μαρμαράς, Μελέκος 6(3ρ.), Νικόλας 14(7ρ.), Σερεβέτας 2(3ρ.), Χρυσοχοΐδης 2(1ρ.)

Anonymous (Αλεφαντινός): Βάνας 6(1ρ.), Δρακόπουλος 10(7ρ.), Κώτσιας 15(1ρ.), Μπουτσικάκης 12(4ρ.), Ουζουνίδης 10(9ρ.), Σεϊμένης 18(5ρ.), Στεφανάτος 5(2ρ.), Τζουβάρας 3(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Anonymous πήραν πόντους από όλους τους παίκτες.