02/12/2023
Gunners 12 14 16 14 - 56 -
Alepoudiarides BC 7 11 18 11 - 47 -

Η αναρρίχηση των Gunners !

Το απόγευμα του Σαββάτου οι Gunners έφτασαν τις 3 διαδοχικές νίκες και έδωσαν συνέχεια στη βαθμολογική τους αναρρίχηση, επικρατώντας των μαχητικών Αλεπουδιάρηδων με 56-47.

Σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, οι μετέπειτα νικητές ήταν ελαφρώς πιο απολεσματικοί, βρίσκοντας λύσεις από τους Παπαδόπουλο (6π.), Κογιώνη (2π.), Πάνια (2π.) και Ακουμιανάκη (2π.), ενώ οι Αλεπούδες απάντησαν με το δίδυμο των Παυλάκου (5π.) και Πετράκη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-7.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Gunners διατήρησαν τα ηνία και εκμεταλλευόμενοι το πλεονέκτημά τους στη ρακέτα, διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα. Στην αντίπερα όχθη, βελτιωμένοι εμφανίστηκαν οι φιλοξενούμενοι που βασίστηκαν επιθετικά στους Πατάκα (4π.), Πετράκη (3π.), Παυλάκο (2π.) και Γιουβανάκη (2π.), κλείνοντας τη ημίχρονο στο -8. Σκορ ημιχρόνου, 26-18.

Μετά την ανάπαυλα οι Alepoudiarides αναθάρρησαν, διανύοντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς και έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή στον Πετράκη (11π.). Οι Gunners, ωστόσο, είχαν σε εκπληκτική κατάσταση τους Ακουμιανάκη (8π.) και Κογιώνη (4π.) και έτσι μπήκαν στην τελευταία περίοδο όντες σε θέση οδηγού. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-36.

Η μάχη συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι Αλεπούδες πάλεψαν μέχρι το φινάλε, αλλά υπέκυψαν παρά την εξαιρετική προσπάθεια του Πατάκα (8π.). Οι Gunners βρήκαν κρίσιμα καλάθια με τους Καραμπέτσο (5π.), Κογιώνη (4π.) και Πατσίκα (4π.) και απέδρασαν από το κλειστό της οδού Θεμισκύρας με ένα πολύτιμο ροζ φύλλο.

Στο τέλος του αγώνα, οι Gunners είχαν 21/55 δίποντα, 2/12 τρίποντα και 8/19 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Alepoudiarides είχαν 15/46 δίποντα, 2/19 τρίποντα και 11/21 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 6 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήρης Κογιώνης με 10 πόντους και double-double, έχοντας 4/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/5 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαράλαμπος - Ηλίας Πετράκης με 17 πόντους, έχοντας 5/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 4/11 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 6 λάθη.

Gunners (Καραμπέτσος) : Ακουμιανάκης 12, Καραμπέτσος 5 (1), Κογιώνης 10, Λεβέντης 5, Πάνιας 7, Παπαγεωργίου 2, Παπαδόπουλος 8, Πατσίκας 7 (1).

Alepoudiarides (Τζιώτης) : Γιουβανάκης 2, Κουστένης, Πατάκας 12, Παυλάκος 11 (1), Πετράκης 17 (1), Τζιώτης, Χατζηαντωνιάδης 5.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.