Lyonmen 17 17 20 21 - 74 -
Black Mamba 25 15 10 19 - 69 -

Η απόδραση των Lyonmen!

Την πρόκριση στα προημιτελικά της Summer Master League πανηγύρισαν το βράδυ της Τρίτης οι Lyonmen καθώς επικράτησαν του Black Mamba στο Athens Sports Hall.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων στην αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να είναι ένα... κλικ ανώτεροι και να προηγούνται με 17-25, χάρη στα τρίποντα των Μουσούλη - Κίζηλη και τα δίποντα των Κουλούρη - Μπολοτάκη. Οι γηπεδούχοι που στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες των Φωστέρη και Κεραμειδά, έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, αφού το Black Mamba με πολυφωνία στην επίθεση διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα (34-40). Οι Lyonmen κατάφεραν να δείξουν την απαραίτητη συγκέντρωση στα τελευταία λεπτά και με καλάθια των Κουκουβάκη και Κεραμειδά να παραμείνουν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης.

Το τρίτο δεκάλεπτο μπορεί να μην ήταν καλό από άποψη ποιότητας, όμως είχε τρομερές συγκινήσεις, ένταση και εναλλαγές στο σκορ. Οι "Λέοντες" με επιμέρους σκορ 20-10 και καλάθια των Κεραμειδά, Κουκουβάκη και Τσιάκα έκαναν την ανατροπή, προηγήθηκαν με 53-50 και μπήκαν σε θέση οδηγού στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι πήραν σκορ αποκλειστικά από τον Δέδε σε ένα δεκάλεπτο που σίγουρα θα ξεχάσουν πολύ γρήγορα.

Η ένταση με την πάροδο του χρόνου γινόταν όλο και πιο έντονη, οι δύο ομάδες είχαν αυξήσει κατά πολύ την παραγωγικότητά τους και τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν δραματικά. Οι γηπεδούχοι με τους Φωστέρη και Κουκουβάκη έδειχναν να έχουν το... πάνω χέρι, όμως ο Μπολοτάκης με μεγάλα σουτ δήλωσε παρών. Οι γηπεδούχοι εν τέλει δείχνοντας ψυχραιμία και χαρακτήρα κατάφεραν να πάρουν δύσκολα τη νίκη και την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δουκέρης με 2 πόντους και 12 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 18/41 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 23/34 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/53 δίποντα, 6/24 τρίποντα και 9/13 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ.

Lyonmen (Χατζηαράπης): Δημητρίου 11, Δουκέρης 2, Κεραμειδάς 18 (1), Κουκουβάκης 17 (2), Τσιάκας 5, Φωστέρης 16 (1), Φωτόπουλος 5 (1)

Black Mamba (Μαρίτσας): Γεραμάς 4, Δέδες 20, Κίζηλης 6 (2), Κουλούρης 7, Μαρίτσας 3 (1), Μονέος 12 (2), Μουσούλης 3 (1), Μπολοτάκης 12, Ρεπάνης 2

Τι μας άρεσε: Η άψογη διαχείριση που έκαναν οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά.