06/04/2024
Flood BC 19 11 12 26 - 68 -
Phoenix Bums 18 10 7 14 - 49 -

Η αποφασισμένη Flood έστειλε την σειρά σε τρίτο παιχνίδι!

Πολύ γεμάτο παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην πρώτη περίοδο, με το ματς να είναι ισορροπημένο και το σκορ να τελειώνει 19 – 18 υπέρ της Flood. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και με τον εκπληκτικό Κουσάση να σκοράρει τρία τρίποντα και βοήθειες από Γρηγορακάκη(4) – Ζαφειρόπουλο(4), έστειλαν τη διαφορά ακόμα και σε διψήφιο αριθμό. Οι Bums αντέδρασαν μετά τα μισά και με τριάδα φωτιά τους Δεδούση(9), Καδα(7) και Χαριτόπουλο(4), πλησίασαν στον πόντο.

Η εικόνα ήταν πανομοιότυπη στην δεύτερη περίοδο,με τις ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και την Flood να πηγαίνει στα αποδυτήρια με απόσταση ενός καλαθιού.Οι Bums πάλευαν να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού με εξαιρετικό τον Δεδούση που πέτυχε 8 πόντους, με την Flood να ακουμπάει την μπάλα στο ζωγραφιστό και με τον Ζαφειρόπουλο να σκοράρει 6, να κρατάει την πρωτοπορία.

Το παιχνίδι παρέμεινε κλειστό στην τρίτη περίοδο, οι ομάδες άρχισαν και έριχναν περισσότερο μπασκετικό ξύλο, με τους γηπεδούχους να πατούν καλύτερα και να στέλνουν τη διαφορά στο + 7. Ο Γρηγορακάκης πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 5 πόντους, με τον Κουσάση να προσφέρει ένα τρίποντο κουβαλώντας την επίθεση της Flood, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των φιλοξενούμενων, Δεδούσης, Χαριτόπουλος και Φρέρης πέτυχαν από ένα καλάθι.

Στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού, η Flood έδειξε πως δεν είχε διάθεση για παιχνίδια, επέβαλε απόλυτα τον δικό της ρυθμό και τελείωσε μία ώρα αρχύτερα την υπόθεση νίκη. Ο Κουσάσης συνέχισε τον χορό των τριπόντων ευστοχώντας σε τρία ακόμα για τους γηπεδούχους, με Γρηγορακάκη και Αναματερό να προσφέρουν βοήθειες με 5 + 4 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους Buns που διασκέδασαν τις εντυπώσεις στο τελευταίο πεντάλεπτο, ξεχώρισε ο Χαριτόπουλος με 6 πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό 68 – 49.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιάννης Ζαφειρόπουλος με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Δεδούσης με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Flood(Γρηγορακάκης): Αλικανιώτης 5(7ρ.), Αναματερός 6, Βλάχος 4, Γρηγορακάκης 13(9ρ.), Δρακάκης, Ζαφειρόπουλος 13(14ρ.), Κουσάσης 23, Παγόπουλος 2(7ρ.),Τσάπας 2.

Phoenix Bums(Κοβάτσος): Δεδούσης 20, Καδάς 8, Κοβάτσος 2(8ρ.), Τουμπακάρης 2, Φρέρης 4, Χαριτόπουλος 13.

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα που έδειξαν οι μετέπειτα νικητές να στείλουν την σειρά σε τρίτο αγώνα.