11/10/2022
RBD Bear 365 18 10 22 23 - 73 -
RBD Indians B.C 24 14 11 18 - 67 -

Η Bear 365 έδειξε τα δόντια της!

Έναν συναρπαστικό αγώνα είδαμε χθες το βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου για την δεύτερη αγωνιστική του Basketaki Rebound League , όπου η Bear 365 έφυγε νικήτρια με 73-67 απέναντι στους Indians, έστω και αν πριν το ημίχρονο βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο με . Η Bear 365 πήρε την δεύτερη νίκη της, ενώ οι Indians δεν κατάφεραν να φτάσουν στο ροζ φύλλο, παρά το +16 του πρώτου μέρους.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της συνάντησης οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, όμως οι Indians με 9 πόντους του Παπανικολάου και 5 του Κώτσια, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6,18-24. Την Bear 365 κράτησε κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Σολδάτος με τους 6 πόντους που πέτυχε.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στους Indians, καθώς με 7 πόντους του Σωτηρέλη ξέφυγε στο +16. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 10,28-38, με τον Ροντογιάννη να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 5 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Bear 365 κατέβηκε με διαφορετικό πρόσωπο και με 7 πόντους του Σολδάτου και 6 του Σπύρου, προσπέρασε με 7 πόντους. Άμεσα αντέδρασαν οι Indians και με 4 πόντους του Χαραλαμπάκη και 3 του Νικολάου, πλησίασαν στον πόντο, 50-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Σπύρου ήταν σε τρελά κέφια και με 9 δικούς του πόντους, οδήγησε την Αρκούδα στη νίκη με 73-67. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Παπανικολάου με 7 πόντους.

Bettson mvp της Bear 365 ο Αλκιβιάδης Σπύρου με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα . Από τους Indians ξεχώρισε ο Παπανικολάου  με 19 πόντους , 8 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Bear 365 είχε 16/32 δίποντα , 10/25 τριποντά , 11/19 βολές ,35 ριμπάουντ , 15 ασίστ και 11 κλεψίματα. Oι Indians είχαν 21/46 δίποντα , 5/21 τρίποντα ,35 ριμπάουντ , 5 ασίστ , 13 ασίστ και 11 κλεψίματα.

Bear 365  : Τσιριμπάσης , Σολδάτο 14 (3) , Λάζαρης 7 (1) , Σπύρου 18 (4) , Πετρόπουλος 3 ,Ροντογιάννης 13, Αλ Μπιταρ 6 , Καλανδράνης 2 , Κουμάσης , Μαυρομμάτης , Κοψιδάς 10 (2) , Χαλκίδης ,

Indians : Χαραλαμπάκης 6 , Τσαλκιτζής , Νικολάου 7 (1) , Πρισιμιτζής 3, Αρβάνιτης , Παπανικολάου 19 (1) , Ντάφλος 5 ,Τριαντάφυλλος 6 , Κώτσιας 11 , Σωτηρέλης 10 (1)

Τι μας άρεσε : Η δημιουργία φάσεων από τις δυο ομάδες και οι αλλεπάλληλες εναλλαγές του σκορ που δημιουργούσαν ενθουσιασμό στους παρευρισκόμενους .