21/06/2023
G-vana 8 13 9 18 - 48 -
Beer Team 18 13 14 30 - 75 -

Η Beer Team στα καλύτερά της!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall η Beer Team των αδερφών Μαυράκη διπλασίασε τις νίκες της κόντρα στη G-Vana του Pecani και πήρε πανάξια την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της Summer Development League. Πόρτο ή Athens Bucks το επόμενο εμπόδιο με φόντο τα QuarteFinals της κατηγορίας, με την ομάδα του Τοπούζογλου να βρίσκεται ήδη στο 1-0. Φινάλε της σεζόν, από την άλλη, για τη G-Vana που, ούσα πληγωμένη από τις απουσίες της, δεν κατάφερε να παρουσιάσει ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρόσωπο. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Με προσήλωση στην άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση η Beer Team έχτισε από νωρίς διψήφιο προβάδισμα, έχοντας για κύριους δράστες τους Παπαδόπουλο (5π.), Τζατζαράκη (4π.) και Μάριο Μαυράκη (3π.). Από την άλλη, η G-Vana άργησε να βρει τα πατήματά της και έτσι, παρά την αξιοσημείωτη προσπάθεια του Τσιμπούρη (6π.) έμεινε πίσω από νωρίς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-18. ,

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-13 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Το δίδυμο Λαγουτάρης (7π.) - Ανδρόνικος (5π.) έκανε τη διαφορά από πλευράς φιλοξενούμενων, ενώ στην αντίπερα όχθη η G-Vana βρήκε λύσεις από τους Μοσχόπουλο (6π.), Pecani (4π.), Αχτίπη (3π.) και Τσιμπούρη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 21-31.

Μετά την ανάπαυλα η Beer Team διατήρησε τα ηνία, απλοποιώντας σημαντικά την υπόθεση πρόκριση με βασικό όπλο την περιφερειακή της ευστοχία (ναι καλά διαβάζετε) και την άμυνά της. Οι γηπεδούχοι σκόραραν μονοψήφιο αριθμό πόντων σε αυτό το διάστημα, η διαφορά ανέβηκε στους 15 και το αποτέλεσμα έμοιαζε να έχει ήδη κριθεί. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 30-45.

Στο φινάλε η Beer Team έπαιξε πιο απελευθερωμένα, πραγματοποιώντας ένα από τα καλύτερα φετινά της δεκάλεπτα και σκοράροντας 30 πόντους ! Οι Μαρφαντάς (9π.) και Παπαδόπουλος (8π.) πήραν φωτιά πίσω από τα 6,75μ., βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Αχτίπης (7π.), Pecani (5π.), Λιάνας (3π.) και Τσιμπούρης (3π.) βελτίωσαν σημαντικά την εικόνα της ομάδας τους.

Στο τέλος του αγώνα, η G-Vana είχε 12/46 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 9/15 βολές. Μάζεψε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Beer Team είχε 15/33 δίποντα, 13/38 τρίποντα και 6/10 βολές. Μάζεψε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 20 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάνος Παπαδόπουλος με 13 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος σε 23 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λευτέρης Αχτίπης με 13 πόντους και double-double, έχοντας 2/2 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

G-Vana (Pecani) : Αχτίπης 13 (3), Βίγλας, Λιάνας 5 (1), Μοσχόπουλος 8, Νικήτας 11, Τσιμπούρης 11 (1), Φραγκούλης.

Beer Team (Μαυράκης) : Ανδρόνικος 9 (1), Γρατσίας 2, Θεοδοσόπουλος 6 (1), Κρεκούκης 7, Λαγουτάρης 11 (1), Μαρφαντάς 12 (4), Μαυράκης Μ. 9 (3), Μαυράκης Α., Παπαδόπουλος 13 (3), Τζατζαράκης 6.

Τι μας άρεσε : Η περιφερειακή ευστοχία των νικητών.