11/11/2023
All Blacks 7 14 6 12 - 39 -
Grava Thunders 8 6 16 4 - 34 -

Η «μπίλια» έκατσε στο… μαύρο!

Σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες δεν… έβγαλαν μάτια, οι All Blacks ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν στο φινάλε, φτάνοντας στη νίκη με το χαμηλό 39-34 επί των Grava Thunders. Οι γηπεδούχοι στάθηκαν καλύτερα στο τέταρτο δεκάλεπτο, παρά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στην τρίτη περίοδο στην οποία είχαν πάρει τα «ηνία» και έτσι πανηγύρισαν την 5η νίκη τους (5-5). Οι Grava Thunders δεν κράτησαν το καλό πρόσωπο που παρουσίασαν στο τρίτο δεκάλεπτο και έφυγαν με «άδεια χέρια», γνωρίζοντας την 7 ήττα τους (3-7).

Στο πρώτο δεκάλεπτο η παραγωγικότητα δεν έπιασε υψηλά επίπεδα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι», με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς. Ο Τσιμπίδης βρήκε λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι προηγήθηκαν με 7-8, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Φάση με τη φάση οι γηπεδούχοι άρχισαν να πατάνε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι Μπαλντατσίδης, Σαμαρτζής, αλλά και ο Μπούρος που πέτυχε το πρώτο τρίποντο του παιχνιδιού, πήγαν το σκορ στο 17-12. Ο Κυρίτσης ήταν ο μόνος παίκτης που έβλεπε τις περισσότερες προσπάθειές του να έχουν αποτέλεσμα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πήγαν στο ημίχρονο στο -7(21-14).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Grava Thunders βρήκαν τη στιγμή τους και κρατώντας τους αντιπάλους τους καθηλωμένους στους 21 πόντους, πέτυχαν ένα σερί 0-14 για να φτάσουν στο 21-28. Με τρίποντη εκτέλεση του Σαμαρτζή, αλλά και πόντους των Τσαμαλή και Μπαλντατσίδη οι All Blacks πλησίασαν στο 27-30, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ότι έκαναν οι φιλοξενούμενοι στις αρχές της τρίτης περιόδου, το έκαναν στην τέταρτη οι All Blacks. Μπαλντατσίδης, Σαμαρτζής και Μπούρος πετύχαιναν το ένα καλάθι μετά το άλλο, ώστε να διαμορφώσουν το 37-30. Οι Grava Thunders δε βρήκαν απάντηση σε αυτή την αντεπίθεση και στο φινάλε οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 39-34.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεώργιος Σαμαρτζής με 12 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 14 ριμπάουντ και 5 μπλοκ. Από τους Grava Thunders ξεχώρισε ο Δημήτρης Κυρίτσης με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι All Blacks μέτρησαν 11/35 δίποντα, 2/23 τρίποντα, 11/18 βολές, 44 ριμπάουντ, όπως και 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 16 λάθη και 8 μπλοκ. Οι Grava Thunders ολοκλήρωσαν το ματς με 13/42 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 2/9 βολές, 34 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Επίσης, είχαν 9 κλεψίματα, 13 λάθη και 5 μπλοκ.

All Blacks (Σαμαρτζής): Μπαλντατσίδης 11(8ρ.), Μπούρος 9(12ρ.), Σαμαρτζής 12(14ρ.), Σπυρόπουλος 1(3ρ.), Τσαλουκίδης 2(2ρ.), Τσαμαλής 4(3ρ.), Χερβατίδης

Grava Thunders (Νάσης): Καρεκλάς, Κυρίτσης 16(8ρ.), Νάσης, Ντούρμας 6(10ρ.), Σχετάκης, Τσιμπίδης 12(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο των All Blacks.