08/01/2023
Kavlanta Hawks 12 22 20 25 - 79 -
Space Jam 8 12 8 10 - 38 -

Η δέκατη νίκη των Kavlanta Hawks!

Απόγευμα Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Kavlanta Hawks ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο της Space Jam με το εμφατικό 79-38 και έφτασαν τις 10 νίκες στον δεύτερο όμιλο της Development League. Μια ακόμη ήττα για την ομάδα του Μαυροσκότη που αναμένεται να ενισχυθεί μεταγραφικά το προσεχές διάστημα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Το πρώτο δεκάλεπτου του αγώνα ήταν και το πιο ισορροπημένο, αφού τα Γεράκια δεν είχαν βρει ακόμη ρυθμό. Τζώρτζης (4π.), Πέτσας (2π.), Πεντάρης (2π.) και Σοφούλης (2π.) σκόραραν τους πρώτους πόντους των γηπεδούχων, ενώ η Space Jam βασίστηκε αποκλειστικά στις επιθετικές εμπνεύσεις του Γιακουμή (8π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-8.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Kavlanta Hawks παρουσιάστηκαν άκρως βελτιωμένοι, χτίζοντας γρήγορα διψήφια διαφορά με πρωταγωνιστές τους Σοφούλη (13π.) και Τζώρτζη (6π.). Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν στον ίδιο ρυθμό, παρά την προσπάθεια των Νάστου (5π.), Μαυροσκότη (3π.), Γιακουμή (2π.) και Παπαχαρίση (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 34-20.

Μετά την ανάπαυλα οι Hawks συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς, διευρύνοντας το υπέρ τους προβάδισμα με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου. Σοφούλης (5π.), Μποίκο (3π.), Αλεβίζος (2π.), Τζώρτζης (2π.) και Πέτσας (2π.) σκόραραν με συνέπεια, ενώ η Space Jam προσπάθησε μάταια να βελτιώσει την εικόνα της με τους Γιακουμή (4π.), Νάστο (2π.) και Παπαχαρίση (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 54-28.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο με τους Hawks να μην αφήνουν το πόδι από το γκάζι, προσθέτοντας ακόμη 25 πόντους στη συλλογή τους, με τον Betsson mvp Σοφούλη να βάζει 13. Από την άλλη, οι Γκέος και Θεοδωρόπουλος με 4 και 6 πόντους αντίστοιχα ηγήθηκαν της επίθεσης των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά.

Στο τέλος του αγώνα, οι Kavlanta Hawks είχαν 16/45 δίποντα, 11/30 τρίποντα και 14/18 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Space Jam είχε 13/49 δίποντα, 2/26 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψε 49 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Σοφούλης με 35 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα, 6/18 τρίποντα και 9/10 βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάνος Γιακουμής με 14 πόντους και double-double, έχοντας 6/15 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/2 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Kavlanta Hawks (Σοφούλης) : Αλεβίζος 5 (1), Λιώδης 1, Μποίκο 15 (3), Πέτσας 6, Πεντάρης 5 (1), Σοφούλης 35 (6), Τζώρτζης 12.

Space Jam (Μαυροσκότης) : Αλεξανδρής, Γιακουμής 14, Γκέος 4, Θεοδωρόπουλος 6, Καφετζόπουλος, Μαυροσκότης 3 (1), Νάστος 7 (1), Πέτσας, Παπαχαρίσης 4.

Τι μας άρεσε : Η ανά διαστήματα εκπληκτική επιθετική λειτουργία των νικητών.