17/01/2024
Salo Nics 16 29 14 22 - 81 -
Brokers 21 12 15 25 - 73 -

Η δεύτερη περίοδος έδωσε την νίκη στους Salo Nics!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα των Brokers να προηγείται με 16-21. Ο αγώνας ξεκίνησε με πολύ ένταση, καθώς οι παίκτες από τις δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια και δεν έλειψαν οι εντυπωσιακές φάσεις. Οι Ψαρρόπουλος και Ιωακειμίδης των Brokers ηγήθηκαν της ομάδας τους με εντυπωσιακές επιδόσεις.

Η δεύτερη περίοδος ήταν παράσταση για έναν ρόλο καθώς οι Salo Nics επέβαλλαν τον ρυθμό τους και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Οι Salo Nics με μπροστάρηδες τους τα αδέρφια Τέντσου και τον Πατίκα κατάφεραν να κάνουν άμεσα την ανατροπή και να στείλουν την ομάδα τους στο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 45-33.

Κατά το τρίτο δεκάλεπτο, οι Brokers έδειξαν αποφασιστικότητα. Οι Ψαρρόπουλος, Ιωακειμίδης και Βλάχος ανέλαβαν την ευθύνη, οδηγώντας την ομάδα τους σε μια επικίνδυνη απόσταση. Οι Salo Nics, παρόλο που παρέμειναν μπροστά, αισθάνθηκαν την πίεση, καθώς το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 59-48.

Κατά το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Salo Nics διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι Πατίκας και Τέντσος Θωμάς παρέμειναν σε υψηλό επίπεδο απόδοσης, ενώ η ομάδα τους ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις της. Το τέλος του δεκαλέπτου  ήρθε με τους Salo Nics να επικρατούν με 81-73 έναντι των μαχητικών Brokers.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Δημητρίου Πατίκα ο οποίος πέτυχε 40 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Brokers είναι ο Δημήτριος Ψαρρόπουλος ο οποίος πέτυχε Double Double με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Salo Nics: Γκόζης, Δημητριάδης 2, Πατίκας 40(2), Στεργιόγλου, Τάσσιος 5(1), ΤέντσοςΘ. 24(3), ΤέντσοςΑ. 10(2)

Brokers: Βλάχος 14(2), Ζαφείρης, Ιωακειμίδης 21, Πεχλιβάνης 2, Τσιταμπάνης 3, Χατζηγιαννακίδης 13(1), Χωρινός 2, Ψαρρόπουλος 18(2)