05/12/2019
Devotion - - - - - 63 -
Ball Don't Lie - - - - - 45 -

Η Devotion δεν έχει αντίπαλο!

Στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του Basketaki Patras League η Devotion αναμετρήθηκε με την Ball dont Lie. Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές μονόπλευρο, με την ομάδα του Δενδή, αργά αλλά σταθερά να αυξάνει την απόσταση των 2 ομάδων. Έτσι, οι γηπεδούχοι πήραν ακόμα μία νίκη και έδειξαν ότι δίκαια αποτελούν ένα από τα φαβορί του πρωταθλήματος!

Ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι παίχτες πάτησαν πόδι στο παρκέ έτοιμοι να τα δώσουν όλα. Για τους γηπεδούχους 7 συνεχόμενους πόντους έβαλε ο Γιαννακόπουλος και 5 πόντους ( με 1 τρίποντο) ο Δενδής. Για την BdL ο Γεράσιμος Γασπαράτος είχε 7 για το τελικό 15-14.

Στην 2η περίοδο, η Devotion με τον Πετρόπουλο να οργανώνει άρτια, έτρεξε το γήπεδο και δημιούργησε μια διαφορά 8 πόντων. Σε αυτό σημαντικό ρόλο είχε όλη η ομάδα αφού σκοράραν όλοι! Στην αντίπερα όχθη η Ball dont Lie δεν είχε απάντηση στην συνεργασία των αντιπάλων και αρκέστηκε στα 2 τρίποντα του Τσάκουλη και του Σπανόπουλου.

Όπως αναφέραμε και στον πρόλογο, η Devotion αργά και μεθοδικά αύξανε την διαφορά. Αυτό έκανε και στο 3ο δεκάλεπτο. Με Νικολόπουλο και Γιαννακόπουλο να σκοράρουν εναλλάξ, τα παλικάρια του Βασιλείου έφτασαν την απόσταση των δύο ομάδων στους 12 πόντων, δημιουργώντας έτσι ένα «μαξιλάρι» ασφαλείας. Τα 2 τρίποντα του Μπέρτσου και η προσπάθεια του Μουλαγιάννη δεν ήταν αρκετά για να γυρίσουν το παιχνίδι.

Οι παίχτες μπήκαν στο παρκέ και το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο με τον πίνακα να δείχνει 46-34 υπέρ της Devotion. Η Ball dont Lie προσπάθησε να μειώσει αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Νικολόπουλος με 8 και ο Δενδής με 7 σφράγισαν την νίκη και παράλληλα το ροζ φύλλο αγώνα, στέλνοντας για ακόμη μια φορά το μήνυμα ότι η Devotion αποτελεί φαβορί! Για την BdL 5 πόντους είχε ο Μπέρτσος.

Mvp του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Δενδής με 18 πόντους, 20 ριμπάουντ (6-14), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 40 λεπτά. Σούταρε 5/12 δίποντα (41,7%), 2/8 τρίποντα (25%) και 2/3 βολές (66,7%). Ο Παναγιώτης Μουλαγιάννης ξεχώρισε έχοντας 9 πόντους, 15 ριμπάουντ (7-8), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 37 λεπτά. Σούταρε 4/6 δίποντα (66,7%) και 1/3 βολές (33,3%).

Σαν σύνολο, η Devotion είχε 24/52 δίποντα (46,1%), 3/19 τρίποντα (15,8%), 6/10 βολές (60%), 51 ριμπάουντ (13-38), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη. Η Ball είχε 12/45 δίποντα (26%), 6/29 τρίποντα (20,7%), 3/7 βολές (42,9%), 46 ριμπάουντ (17-29), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 15 λάθη.

Devotion (Πετρόπουλος): Πετρόπουλος 9 (16 ριμπ), Νικολόπουλος 14 (10 ριμπ), Δενδής 18 (20 ριμπ), Λιοφάγος 7, Γιαννακόπουλος 15.

Ball dont Lie (Κακαφώνης): Μουλαγιάννης 9 (15 ριμπ), Τσάκουλης 3, Μπέλλας, Μπέρτσος 11, Σπανόπουλος 3, Γασπαράτος Π., Κακλαμάνης 4, Κακαφώνης, Γασπαράτος Γ. 9, Ορφανίδης 6 (9 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία της Devotion!