25/01/2024
Athens Touvlakers 6 10 18 8 - 42 -
Golden Boys 9 20 10 16 - 55 -

Η δουλειά έγινε για τους Golden Boys!

Μπορεί οι Golden Boys να μην έπιασαν τα υψηλά στάνταρ απόδοσης που μας έχουν συνηθίσει, όμως έκαναν τη δουλειά κόντρα στους Athens Touvlakers παίρνοντας τη νίκη με 42-55. Αυτή ήταν η 16η νίκη των Golden Boys (16-2) οι οποίοι «φιγουράρουν» στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ενώ από την άλλη πλευρά οι αξιόμαχοι Touvlakers γνώρισαν την 12η ήττα τους (4-12).

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες δεν ήταν τόσο παραγωγικές, με τον Ιορδανίδη να βρίσκει σταθερά καλάθια για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι βρέθηκαν στο 4-8. Ο Σκλαβενίτης με μία βολή έγραψε το 4-9, ενώ το δίποντο του Τζιρίτη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ στο 6-9.

Ο Ποντικός ανέβασε απόδοση και έφερε λύσεις πίσω από τα 6,75 με αποτέλεσματα οι Golden Boys να ξεφύγουν στο 9-18. Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο όταν ο Ιορδανίδης έκανε το 14-24, ενώ ο Ποντικός έφερε την απόσταση στη μέγιστη τιμή της μέχρι εκείνο το σημείο για το 14-26. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους +13(16-29).

Οι Athens Touvlakers προσπαθούσαν να βρουν τρόπο ώστε να τους «νιώσουν» οι αντίπαλοι και τα κατάφεραν από τα μέσα της τρίτης περιόδου και έπειτα. Ο Βουγάς πήρε πρωτοβουλίες μπροστά, αλλά και πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και σε συνεργασία με τον Αγκουριδάκη έφεραν την ομάδα τους στο 32-37. Οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει την ψαλίδα και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 34-39.

Οι Golden Boys δεν είχαν… όρεξη να μπουν σε μπελάδες, έβγαλαν αντίδραση και ξέφυγαν ξανά στο +10(35-45). Ο Χερτζ άρχισε και αυτός να βρίσκει συνεχόμενα πόντους στα τελευταία λεπτά και κάπως έτσι οι Golden Boys «καθάρισαν» το ματς, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 42-65.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κατσούλης με 4 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 14 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Athens Touvlakers ξεχώρισε ο Μιχαήλ Κοσκέρας με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Athens Touvlakers μέτρησαν 9/44 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 6/14 βολές, 48 ριμπάουντ, αλλά και 14 ασίστ, 6 κλεψίματα και 11 λάθη. Οι Golden Boys είχαν 18/48 δίποντα, 5/29 τρίποντα, 4/6 βολές, 50 ριμπάουντ, 21 ασίστ, όπως και 8 κλέψιματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Athens Touvlakers (Λειβαδάς): Αγκουριδάκης 5(12ρ.), Βουγάς 5(3ρ.), Ηλιόπουλος 1(4ρ.), Κοσκέρας 10(15ρ.), Λειβαδάς 3(5ρ.), Μαρίνος 6(1ρ.), Μπαρδούτσος 10(5ρ.), Τζιρίτης 2(3ρ.)

Golden Boys (Χαχάμης Α.): Δαπόλας, Ιορδανίδης 10(2ρ.), Κατσούλης 4(14ρ.), Κούγιας 3(6ρ.), Μπάστας, Ποντικός 19(5ρ.), Σκλαβενίτης 10(1ρ.), Χαχάμης Α., Χαχάμης Β., Χερτζ 9(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Το ωραίο και φιλικό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.