25/01/2022
Young Ballers BC 15 10 10 19 - 54 -
Drunk Team 10 21 21 14 - 66 -

Η Drunk Team έσπασε το αήττητο των Young Ballers!

Το απόγευμα του Σαββάτου 22, Ιανουαρίου, η Drunk Team πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση, έπαιξε ωραίο μπάσκετ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έσπασε το αήττητο των Young Ballers, επικρατώντας με 54 – 66,σκαρφαλώνοντας στην τρίτη θέση του πέμπτου ομίλου της D2.

Η Drunk Team είχε τα ηνία του αγώνα στα πρώτα οκτώ λεπτά και προηγήθηκε 3-10, με τον Μουλαρογιάννη να έχει 4 πόντους. Οι Young Ballers έκαναν τρομερό ντεμαράζ στο τελευταίο δίλεπτο και με τον Ζορμπάνο να έχει 8 πόντους και τον Κυριάκο να ακολουθεί με 5, πήραν προβάδισμα με 15 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αναμέτρηση απέκτησε πιο γρήγορο ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να είναι εμφανώς καλύτεροι. Οι Young Ballers έβρισκαν λύσεις στην επίθεση με τους Μερμίγκη με 6 και Ζορμπάνο με 4 πόντους αντίστοιχα, αλλά η Drunk Team με τον Παούρη να είναι μπροστάρης στην επίθεση με 9 πόντους και τον Μουλαρογιάννη να ακολουθεί με 5, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 25 – 31.

Η Drunk Team συνέχισε την καταπληκτική εμφάνιση και στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Παούρη να συνεχίζει να πρωταγωνιστεί στην επίθεση με 9 πόντους, τον Μήτσικα να βάζει δύο τρίποντα και τον Σταυρόπουλο να ακολουθεί με 4, ανέβασε την διαφορά στους 17(35 – 52). Για τους χαμένους στο παρκέ Young Ballers, ο Μερμίγκης ξεχώρισε με 6 πόντους και ένα τρίποντο έβαλε ο Παναγής.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πράσινοι με τον Στεφανάκο να είναι κορυφαίος με 8 πόντους προσπαθούσαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του ματς, όμως η Drunk Team παρά το σοκ του τραυματισμού του Παναγιώτη Σταυρόπουλου, με τον Κανιά να οδηγεί στο σκοράρισμα με 6 πόντους και τους Παούρη, Τσούρτη και Μουλαρογιάννη να βάζουν το λιθαράκι τους, επικράτησε με 54 – 66.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Παούρης με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Ζορμπάνος με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Ballers είχαν 18 / 61 δίποντα, 4 / 25 τρίποντα, 6 / 9 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Η Drunk Team είχε 22 / 60 δίποντα, 5 / 15 τρίποντα, 7 / 16 βολές, κατέβασαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Young Ballers(Στεφανάκος): Κυριάκος 5, Στεφανάκος 8(8ρ.), Κοσμόπουλος, Ζορμπάνος 15(7ρ.), Βαρκάρης 2, Μπένος, Ανδρεάδης 4(14ρ.), Μερμίγκης 15(10ρ.), Παναγής 5.

Drunk Team(Σταυρόπουλος): Σταυρόπουλος 2, Μήτσικας 10(19ρ.), Μουλαρογιάννης 12(10ρ.), Κανιάς 13(12ρ.), Τσούρτης 8(9ρ.), Παούρης 21(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα που είχαν οι δυο ομάδες σε όλο το παιχνίδι.