23/02/2023
SKG Bugs 15 21 15 16 - 67 -
Αδάμαστος 24 27 18 15 - 84 -

Η εξαιρετική εμφάνιση του Μπαλοδήμου έδωσε την νίκη στον Αδάμαστο!

Ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι ο Αδάμαστος και επέβαλλε τον ρυθμό του με τον Γαλή και τον Τρακοσάρη να συνεργάζονται άψογα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι SKG Bugs απάντησαν γρήγορα με τα καλάθια του Τασιούλα και του Χρήστογλου διαμορφώνοντας το 15-24.

Στη δεύτερη περίοδο οι άμυνες χαλάρωσαν και από τις δύο ομάδες προσφέροντας θέαμα στους παρευρισκόμενους. Οι φιλοξενούμενοι με τον Γαλή να είναι εξαιρετικός στον ρόλο του οργανωτή μοιράζοντας έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του και με τον Μπαλοδήμο να έχει βρεί ρυθμό κατάφεραν να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι SKG Bugs βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Παπαδόπυλο και τον Βοσκάκη να σημειώνουν συνεχόμενους πόντους, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργεία με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 36-51.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους και προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς. Βελτίωσαν την άμυνα τους και στην επίθεση βγήκαν μπροστά ο Δασκάλου με τον Τασιούλα πετυχαίνοντας δύσκολα καλάθια για την ομάδα τους, ομως ο Αδάμαστος κράτησε την συγκέντρωση του και βρήκε απαντήσεις στο πρόσωπο του Μαυρίδη και του Σταύρου Κυρίμη με αποτέλεσμα να κρατήσει την διαφορά ασφαλείας που είχε χτίσει στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ να μένει στο 51-69.

Στη τέταρτη περίοδο η αντεπίθεση των SKG Bugs συνεχίστηκε με Τασιούλα και τον Βοσκάκη να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια κοντά στη ρακέτα, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους. Ο Αδάμαστος εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των αντιπάλων του και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να πάρει μία σημαντική νίκη με 67-84.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Στέργιος Μπαλοδήμος με 27 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχυς ξεχώρισε ο Νίκος Τασιούλας με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

SKG Bugs: Χρήστογλου 9(2), Ξάνθος, Δασκάλου 6, Παπαδόπουλος 9(3), Τασιούλας 18(2), Βακαλφώτης, Παπαδόπουλος 6, Βοσκάκης 14, Μπούφος 5, Δεληχρήστος.

Αδάμαστος: Σ. Κυρίμης 11, Γαλής 11(1), Μαυρίδης 11(3), Α. Κυρίμης 8, Μπαλοδήμος 27(4), Τρακοσάρης 16(1), Ναχμιάς.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες του Αδάμαστου.