17/03/2023
Bulldogs 12 11 17 17 - 57 -
Reptors 15 13 19 21 - 68 -

Η εξιλέωση του Παπανικολάου!

Ήταν 14 του Δεκέμβρη όταν ο Πέτρος Παπανικολάου αστοχούσε δις από τη γραμμή των ελευθέρων βολών σε νεκρό χρόνο, με τους Bulldogs τότε να παίρνουν τη νίκη με 64-65 και τον ίδιο να μένει ξάγρυπνος για μέρες. Πέρασε ο καιρός… και έφτασε το βράδυ της ρεβάνς ανάμεσα σε Rapetors και Bulldogs. Για την ακρίβεια έφτασε η ώρα της εξιλέωσης, αφού ο Πέτρος Παπανικολάου σταμάτησε στους 23 πόντους με 6/12 τρίποντα, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη αυτή τη φορά με 57-68. Κάπως έτσι, λοιπόν, οι αδιάφοροι βαθμολογικά Rapetors έκαναν τη ζημιά στην ομάδα των Απέργη και Δημητρακόπουλου, που γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα και υποχώρησε στο 12-6. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά οι Rapetors έδειχναν να πατούν καλύτερα στο παρκέ του Σπάρτακου. Με τον συνήθη ύποπτο Β.Κορρέ (8π.) να ξεκινά ζεστός το ματς και τους Σακελλαρόπουλο (3π.), Πάγκα (2π.) και Καίσαρη (2π.) να τον ακολουθούν, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε θέση οδηγού. Τα Bulldogs, από την άλλη, παρότι δεν ξεκίνησαν καλά, παρέμειναν σε απόσταση ενός σουτ, βρίσκοντας λύσεις από τους Απέργη (7π.), Δημητρακόπουλο (3π.) και Διαμάντη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-15.

Το ματς παρέμεινε ισορροπημένο και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους μετέπειτα νικητές να διατηρούν τα ηνία και το προβάδισμα, χάρη στα καλάθια των Πάγκα (5π.), Παπανικολάου (3π.), Β. Κορρέ (2π.) και Πατσουράκη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, τα Bulldogs συνέχισαν να χάνουν εύκολα καλάθια και να βρίσκονται μακριά από τον καλό τους εαυτό, παρά την προσπάθεια των Α. Λούβαρη (8π.) και Β. Λούβαρη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 23-28.

Μετά την ανάπαυλα τα Bulldogs, μπορεί να βρήκαν στήριγμα στο επιθετικό κρεσέντο του Κ. Λούβαρη (10π.), όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να μειώσουν την απόσταση από τους αντιπάλους τους. Οι Rapetors βελτιώθηκαν ακόμη περισσότερο, ανεβάζοντας αισθητά τα ποσοστά ευστοχίας τους και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Παπανικολάου (6π.), Πατσουράκη (4π.), Πάγκα (4π.), Β. Κορρέ (3π.) και Σακελλαρόπουλο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 40-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα Bulldogs πάλεψαν για να επιστρέψουν, με τον ασταμάτητο Κ. Λούβαρη (10π.) όμως να μην έχει σταθερούς συμπαραστάτες στο επιθετικό σκέλος. Οι Rapetors δεν αγχώθηκαν. Και πως να αγχωθούν άλλωστε, αφού ο Πέτρος Παπανικολάου (14π.) είχε πάρει για τα καλά φωτιά πίσω από τα 6,75μ, σφραγίζοντας την 9η φετινή νίκη της ομάδας του. Κάπως έτσι, λοιπόν, οι Rapetors επιβεβαίωσαν το πόσο έχουν αδικήσει τον εαυτό τους, ενώ οι Bulldogs γνώρισαν κρίσιμη ήττα που ενδεχομένως να καθιστά πιο δύσβατο το μονοπάτι της Post Season.

Στο τέλος του αγώνα, τα Bulldogs είχαν 17/44 δίποντα, 4/16 τρίποντα και 11/21 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Rapetors είχαν 14/42 δίποντα, 11/26 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε φυσικά ο Πέτρος Παπανικολάου με 23 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα, 6/12 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κόμης Λούβαρης με 22 πόντους, έχοντας 8/15 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 6/8 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Bulldogs (Απέργης) : Anthony, Απέργης 9 (1), Γαλάνης, Γεωργόπουλος, Δημητρακόπουλος 9 (1), Διαμάντης 3, Λαζανάκης 2, Λούβαρης Α. 12 (2), Λούβαρης Κ. 22.

Rapetors (Πατσουράκης) : Καίσαρης 5, Κάππος 1, Κορρές Ε. 14 (3), Πάγκας 11 (1), Παπανικολάου 23 (6), Πατσουράκης 6, Σακελλαρόπουλος 8 (1).

Τι μας άρεσε : Η όμορφη ιστορία που δημιουργήθηκε με τα δύο παιχνίδια ανάμεσα σε Bulldogs και Rapetors.