21/01/2024
Κούροι Κέας 3 17 13 4 4 41 -
Winston Wizards 7 10 12 8 9 46 -

Η εμπειρία μέτρησε για Wizards!

Οι Κούροι Κέας ήθελαν πάρα πολύ να πάρουν την πρώτη φετινή τους νίκη στο πρωτάθλημα της Development 2 αλλά δεν τα κατάφεραν, καθώς στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης οι Winston Wizards ήταν καλύτεροι και επιβλήθηκαν με το τελικό 41-46.

Θέληση υπήρχε μεγάλη, αλλά όχι αρκετή... συγκέντρωση στα τελειώματα των φάσεων από τους παίκτες των δύο ομάδων! Ο Πασχάλης ο Νταής εκτέλεσε από μακρυά, ο Φράγκος είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ και οι Wizards έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 3-7, με τον Γκόλια να απαντά με ενέργεια για τους Κούρους Κέας.Ο Μπεθάνης μπήκε και έβαλε 3 απανωτά τρίποντα, ανέβασε την ψυχολογία των Κούρων και είδε τον Βουτυρά να ακολουθά σε απόδοση και να υπογραφεί το 20-17 πρώτου ημιχρόνου για τους "ροζ"!

Ο Κούκος μπήκε για τα καλά στην εξίσωση του σκορ για τους γηπεδούχους, με τον ταλαντούχο φόργουορντ να σκοράρει και να κρατά μπροστά τους Κούρους! Ο Καπετάνος ήθελε πολύ να έχει... απάντηση σε όλο αυτό αλλά δεν τα κατάφερε, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 33-29 για τους Κούρους, που φαίνεται να είναι κοντά στην πρώτη τους νίκη στο πρωταθλημα! Εκεί όμως τα οι γηπεδούχοι... λύγισαν! Το παιχνίδι πήγε στην παράταση (37-37) και εκεί οι πιο έμπειροι πλέον Wizards τα κατάφεραν και πήραν τη νίκη έπειτα από ένα εξαιρετικό 45λεπτο, με τελικό σκορ 41-46.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μανώλης Φράγκος με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα λάθος. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σωτήρης Μπεθάνης με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 10/42 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 6/10 βολές, 54 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/24 δίποντα, 9/51 τρίποντα, 7/16 βολές, 49 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 9 λάθη.

Κούροι Κέας (Κούκος):
Μπεθάνης 14, Βουτυράς 5, Κούκος 13, Βούλγαρης, Γκιόσι, Παούρης 2, Γκόλιας 7.

Winston Wizards (Νταής):
Αποστολόπουλος 3, Νταής 18, Τσίκης, Τοσουνίδης 3, Καπετάνος 11, Φράγκος 11.

Τί μας άρεσε: Η μεγάλη θέληση των Κούρων για την πρώτη τους νίκη! Αν συνεχίσουν έτσι, είναι κοντά!