07/10/2021
Drunk Team 20 13 9 15 - 57 -
Phoenix Bums 20 14 12 12 - 58 -

Η εμπειρία νίκησε τα νιάτα!

Το βράδυ της Τετάρτης 6, Οκτωβρίου, για τον 20ό όμιλο του κυπέλλου, οι Phoenix Bums επικράτησαν δύσκολα στα τελευταία δευτερόλεπτα με 57 – 58 της Drunk Team σε ένα ματς με μεγάλη μπασκετική ένταση μέσα στο παρκέ.

Πολύ γεμάτο το πρώτο δεκάλεπτο από ένταση, πάθος , φάουλ και σκορ. Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 20 – 20 με τους γηπεδούχους να έχουν πρώτο σκόρερ τον Γκορόγια με 11 και τους Bums τον Μοσκόφογλου με 8.

Ισορροπημένη και η δεύτερη περίοδος με την μπασκετική ένταση να παραμένει στον αγωνιστικό χώρο. Ο Μοσκόφογλου συνέχισε να οδηγεί τους φιλοξενούμενους με 7 πόντους κι από κοντά ο Παλαμιδάς με ένα τρίποντο, ενώ για τους γηπεδούχους , ο πύργος Ζενελάι με 6 και ο Μουλαρογιάννης με τρίποντο διαμόρφωναν το 33 – 34.

Στην τρίτη περίοδο οι Phoenix Buns οδηγούσαν την κούρσα με μπροστάρη τον Μοσκόφογλου με 6 πόντους κι από κοντά τον Κοβάτσο με 3, ενώ για τους γηπεδούχους που αντιμετώπιζαν επιθετικό πρόβλημα, ο Γκορόγιας έβαλε 4 και ένα τρίποντο ο Κακκαβάς.(42-46).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Drunk Team , με Μήτσικα(6) και Γκορόγια να τραβάνε το κουπί στην επίθεση έπαιρναν προβάδισμα και απαντούσαν οι Bums με Μοσκόφογλου(4) και Κοβάτσο(55-52). Με τρία λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα , ο Λάσπας βγήκε μπροστά με 6 συνεχόμενους πόντους και οι Phoenix Bums πήραν το ροζ φύλο με 57-58.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βασίλης Μοσκόφογλου 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Γκορόγιας με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Η Drunk Team είχε 14 / 37 δίποντα, 6 / 16 τρίποντα, 11 / 17 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 18 λάθη. Οι Bums είχαν 16 /42 δίποντα, 2 / 11 τρίποντα, 20/34 βολές, κατέβασαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Drunk Team(Σταυρόπουλος): Γκορόγιας 19 7ρ., Ζενελάι 8, Σταυρόπουλος, Μήτσικας 10 (7ρ.), Μουλαρογιάννης 5, Κακκαβάς 3, Α. Κανιάς, Τσούρτης 2, Σαρμπάνης, Παούρης 3, Γ. Κανιάς 7(4ας.)

Phoenix Bums(Κοβάτσος): Παλαμιδάς 7 (4ας.), Καδάς 5(6ρ.), Μοσκόφογλου 24, Βοντετσιάνος 2(3ας,3κλ.),Καραγιάννης 2, Μπαλτζόγλου 1, Κοβάτσος 9 (7ρ.), Λάσπας 8(4κλ.).

Τι μας άρεσε: Η ένταση που είχε ο αγώνας!