19/09/2022
Circle BC 16 6 8 15 - 45 -
Αμφιδέξιοι 7 16 13 13 - 49 -

Η εμπειρία νίκησε τον ενθουσιασμό!

Το βράδυ της Δευτέρας 19 Σεπτεμβρίου στο Mπασκετάκι Aρένα, στο ξεκίνημα του τρίτου ομίλου του κυπέλλου, οι Αμφιδέξιοι κατάφεραν με την εμπειρία τους να πάρουν στο τέλος το ροζ φύλλο με 45 – 49 απέναντι στην ενθουσιώδη Circle!

Η Circle μπήκε με τρομερή διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και με οδηγό τον απίστευτο Μανσόλα με 10 πόντους και τον Ζαφειρόπουλο να σκοράρει δις από την περιφέρεια, ξέφυγε με 16 – 7. Για τους Αμφιδέξιους , ξεχώρισαν Κούδας και Ρίζος με 3 πόντους έκαστος.

Άλλαξε εντελώς η εικόνα του αγώνα στην δεύτερη περίοδο, με τους Αμφιδέξιους να παίζουν τρομερή άμυνα και με τους Γεωργόπουλο με 6 και Γκατζιώρα με 5 πόντους να οδηγούν την επίθεση, να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 22 – 23. Για την άστοχη σε εκείνο το σημείο Circle , από ένα καλάθι πέτυχαν Μανσόλας, Γεωργίου και Μουρελάτος.

Οι Αμφιδέξιοι συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στην τρίτη περίοδο με τον Κούδα να κάνει μεγάλο ματς με 7 πόντους, ενώ τους γηπεδούχους κρατούσε κοντά κυρίως ο Μανσόλας που πέτυχε 6 από τους 8 πόντους της ομάδας του για το 30-36.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι Αμφιδέξιοι με τρίποντα από Ρίζο και Γκατζιώρα, έστειλαν την διαφορά στους 10(32-42), αλλά η Circle δεν παράτησε το ματς και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μανσόλα με 8 πόντους, γύρισε το ματς(44-43) , τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Στην συνέχεια το παιχνίδι πήγε στην ρουλέτα των βολών και οι πιο ψύχραιμοι Αμφιδέξιοι πήραν το ροζ φύλο με σκορ 45-49.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Τζαβέλας με 3 πόντους , 12 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο εξαιρετικός Βασίλης Μανσόλας με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Η Circle είχε 16 / 42 δίποντα, 3 / 14 τρίποντα, 4/20 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη. Οι Αμφιδέξιοι είχαν 15 / 45 δίποντα, 4 / 23 τρίποντα, 4/20 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Circle (Αλεξόπουλος ): Γεωργίου 4, Ι. Ζαφειρόπουλος, Α. Ζαφειρόπουλος 6, Ζυγούρης, Καλούδης , Καρκαλέτσης 2(10ρ.), Μπακόπουλος, Μανσόλας 24(10ρ.), Μουρελάτος 9, Παπαχρήστου, Τουμπανάκης, Τσουμέτης.

Αμφιδέξιοι(Στουρνάρας): Γεωργόπουλος 11, Γκατζιώρας 8, Κλάδης 2, Κούδας 12, Μάιπας 4(7ρ.), Ρίζος 9, Στουρνάρας, Τζαβέλλας 3(12ρ.).

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ταχύτητα και ενέργεια που είχαν οι δύο ομάδες.