21/11/2022
Στιφάδο Bulls 23 27 18 21 - 89 -
Harlems 24 17 18 21 - 80 -

Η επίθεση έδωσε τη νίκη στους Στιφάδο Bulls!

Εντυπωσιακό παιχνίδι διεξήχθη ανάμεσα στους Στιφάδο Bulls και τους Harlems, με τους πρώτους να παίρνουν το ροζ φύλο αγώνα με σκορ 89-80. Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 6-3, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 2-7 στην κατηγορία Elite.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν άκρως εντυπωσιακό από πλευράς ρυθμού και σκοραρίσματος. Ο Χριστόπουλος και ο Ρωμοσιός έκαναν καλή δουλειά με τα καλάθια στον αιφνιδιασμό, όμως οι Harlems δεν πτοήθηκαν και είτε με τον Δαμίγο, είτε με τον Κοψιδά έμειναν κοντά στο σκορ και μάλιστα έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι στο σκορ με 23-24.

Στη συνέχεια τα τρίποντα έκαναν τη διαφορά για τους Στιφάδο Bulls με τους Πρόκο και Παλτόγλου να βρίσκουν λύσεις από την περιφέρεια. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έκαναν αλλαγές, όμως γρήγορα η διαφορά πήρε την ανιούσα, αφού μόνο ο Σιάμος έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι.

Τα αβίαστα λάθη των Harlems ήταν βούτυρο στο ψωμί για τον Χριστόπουλο, ενώ στην εξίσωση της επίθεσης μπήκε και ο Καττής, που δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του. Ο Μότσιος έδωσε κάτι διαφορετικό στην ομάδα του, όμως το 68-59, έδινε ισχυρό μαξιλαράκι ασφαλείας στους τυπικά γηπεδούχους.

Το τελευταία δεκάλεπτο δεν είχε μεγάλο ενδιαφέρον, αφού η διαφορά εκτοξεύθηκε μέχρι και τους δεκαεννέα πόντους (79-59), ενώ στο τέλος οι Στιφάδο Bulls έκαναν ροτέισον και οι Harlems, ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση στο μείον εννέα (89-80). Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 6-3, ενώ οι χαμένοι έπεσαν στο 2-7 στη βαθμολογία της κατηγορίας Elite.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο John James Χριστόπουλος, που σκόραρε 20 πόντους (6/6 βολές, 7/8 δίποντα, 0/1 τρίποντα), πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 6 τελικές πάσες, ενώ υπέπεσε και σε 3 λάθη.

Οι νικητές μέτρησαν 21/29 βολές, 22/43 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 28 ριμπάουντ (6 επ., 22 αμ.), 27 ασίστ, 10 λάθη, 16 κλεψίματα και 2 κοψίματα. Οι ηττημένοι είχαν 4/6 βολές, 29/53 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 41 ριμπάουντ (11 επ., 30 αμ.), 23 ασίστ, 21 λάθη και 5 κλεψίματα.

Στιφάδο Bulls (Πρόκος): Καττής 15, Παγουλάτος, Παλτόγλου 12 (2), Πολίτης 6 (2), Πρόκος 15 (4), Ρωμοσιός 21, Χατζής, Χριστόπουλος 20

Harlems (Κοψιδάς): Αγγελόπουλος 9 (1), Δαμίγος 20 (2), Κουτρουμπής, Κοψιδάς 17 (1), Μπραντίτσας, Μωυσίδης3, Μότσιος 17 (1), Σιάμος 14 (1)

Τι μας άρεσε: Η δημιουργική ικανότητα και δεν δύο ομάδων, αφού οι Στιφάδο Bulls έδωσαν 27 ασίστ, ενώ οι Harlems 23.