17/02/2023
Circle BC 17 15 15 20 17 84 -
Alpinists BC 19 12 17 19 18 85 -

Η επιβίωση των Αλπινιστών σε ένα ματς διαφήμιση!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Basketaki Arena η Circle υποδέχθηκε τους Αλπινιστές για την 15η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Evolution League. Έπειτα από 50 δραματικά αγωνιστικά λεπτά, δύο παρατάσεις και άφθονο σασπένς η ομάδα του Κωνσταντίνου Μαγκανιάρη κατάφερε να επικρατήσει στο ματς της χρονιάς με 84-85. Λύγισε στο φινάλε η εφτάψυχη Circle, παρά τα ασύλληπτα buzzer beater τρίποντα των Καρκαλέτση - Ζαφειρόπουλου. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες που βρήκαν από νωρίς τα πατήματά τους, προσφέροντάς μας όμορφο θέαμα και μπάσκετ φρενήρη ρυθμού. Γκανούρης (7π.), Μουρελάτος (5π.), Καρκαλέτσης (2π.) και Καλούδης (2π.) τράβηξαν κουπί επιθετικά για την Circle, ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν με Μαγκανιάρη (7π.), Μουτεβελή (7π.) και Συκάρη (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Μιχάλη Αλεξόπουλου παρουσιάστηκε βελτιωμένη, ούσα ελαφρώς πιο αποτελεσματική, χάρη στους Γκανούρη (6π.), Καλούδη (4π.), Μουρελάτο (3π.) και Καρκαλέτση (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Αλπινιστές βασίστηκαν εκ νέου στους Μαγκανιάρη (5π.) κ’ Μουτεβελή (2π.), ενώ στην εξίσωση προστέθηκαν και οι Κυριακίδης (3π.) κ’ Λιοφάγος (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 32-31.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ντέρμπι, αφού καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το επιμέρους 15-17 έστειλε τους Αλπινιστές στην τελευταία περίοδο με βραχεία κεφαλή ενός πόντου, σε ένα διάστημα που οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγαλύτερη πολυφωνία στις επιθετικές λύσεις. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 47-48.

Μεγάλη μάχη και στο τέταρτο δεκάλεπτο με την παραγωγικότητα να εκτοξεύεται εκατέρωθεν και το ένα μεγάλο σουτ να διαδέχεται το άλλο. Λίγο πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Καρκαλέτσης ευστόχησε με ταμπλό από τα 8 μέτρα, στέλνοντας το ματς στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών. Σκορ 4ης περιόδου, 67-67.

Πρώτη παράταση λοιπόν και οι Αλπινιστές καταφέρνουν, κυρίως με εύστοχες βολές του Μαγκανιάρη, να χτίσουν σημαντικό προβάδισμα 5 πόντων. Τι κι αν έμεναν μόλις 26 δευτερόλεπτα; Η Circle βρήκε και πάλι την λύση ! Με δύο clutch τρίποντα του Αγγ. Ζαφειρόπουλου οι «Μωβ» ισορρόπησαν εκ νέου την κατάσταση και, μετά το άστοχο σουτ μέσης απόστασης του Μαγκανιάρη, το ματς οδηγήθηκε και σε δεύτερη παράταση.

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο οι Αλπινιστές κατάφεραν με πρωταγωνιστές τους Συκάρη και Μουτεβελή να αποδράσουν με το πολυπόθητο ροζ φύλλο. Η Circle, που λίγο νωρίτερα είχε χάσει με 5 φάουλ τον Μουρελάτο, δεν μπόρεσε να αντιδράσει αυτήν την φορά και κάπως έτσι γνώρισε την ήττα με 84-85.

Στο τέλος του αγώνα, η Circle είχε 23/56 δίποντα, 7/22 τρίποντα και 17/34 βολές. Μάζεψε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 18 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Alpinists είχαν 24/53 δίποντα, 6/39 τρίποντα και 19/38 βολές. Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Συκάρης με 17 πόντους και double-double, έχοντας 6/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 5/11 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 35 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Μανσόλας με 8 πόντους, έχοντας 2/8 δίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Circle BC (Αλεξόπουλος) : Αλεξόπουλος, Δόβας, Γκανούρης 20, Ζαφειρόπουλος Αγγ. 12 (4), Ζυγούρης 2, Καλούδης, Καρκαλέτσης 9 (1), Μανσόλας 8, Μουρελάτος 17 (2), Παπαχρήστου, Τουμπανάκης 6, Τσουμέτης 4.

Alpinists (Μαγκανιάρης) : Καββαδίας 6, Κυριακίδης 8 (1), Λιοφάγος 7, Μαγκανιάρης 24 (3), Μαρούδης, Μουτεβελής 20 (2), Παπαντωνίου 3, Ποντίκας, Συκάρης 17.

Τι μας άρεσε : Το άφθονο σασπένς.