07/05/2023
Salonica Titans 13 14 16 22 - 65 -
Sicarios BC 32 28 27 24 - 111 -

Η επόμενη φάση ανήκει στους Sicarios!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα δεν ήταν και τόσο καλό για τους Titans. Αν και ο έδειξε εξαιρετικά στοιχεία , δεν κατάφεραν να αντιμετωπίσουν την αμυντική τακτική των Sicarios. Οι Sicarios ήταν ιδιαίτερα οργανωμένοι και συντονισμένοι, και ο κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες των Titans και να κερδίσουν το δεκάλεπτο με 13-32.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν λίγο καλύτερο για τους Titans. Παρά τις προσπάθειες του Πούλιου, η ομάδα τους δεν κατάφερε να βρει τον ρυθμό της και να απαντήσει στην επίθεση των Sicarios. Αντίθετα, οι Sicarios συνέχισαν να παίζουν με συνέπεια και αποφασιστικότητα και χάρης τους Λεφάκη και Μητσάκη βρέθηκαν ακόμα πιο μπροστά στο σκορ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και αυτό ένα ακόμα καλό χρονικό σημείο των Sicarios. Με εξαιρετικές επιθετικές ενέργειες από τους Παπαθανασίου, Ξιούφη και Κυριαζίδη, η ομάδα κατάφερε να σκοράρει αρκετούς πόντους. Οι Salonica Titans αγωνίστηκαν σκληρά, αλλά οι παίχτες της ομάδας δεν κατάφεραν να αντιμετωπίσουν τη δύναμη των Sicarios. Ο Καλογήρου έπαιξε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, αλλά η άμυνα των Sicarios ήταν ανυπέρβλητη και δεν επέτρεψε στην αντίπαλη ομάδα να επιτύχει σημαντικά αποτελέσματα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Salonica Titans προσπάθησαν να αντισταθούν στην πίεση των Sicarios, αλλά ήταν πλέον πολύ αργά για να ανατρέψουν το αποτέλεσμα. Οι Sicarios συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι με έναν εξαιρετικό συνδυασμό από την επίθεση και την άμυνα. Έτσι η πρόκριση πήγε στους Sicarios με το τελικό σκορ να είναι 65-111.

MVP του αγώνα είναι ο Δημήτρης Παπαθανασίου ο οποίος έκανε double double καθώς είχε 28 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Titans πρωταγωνιστής είναι ο Ιωακείμ Πούλιος ο οποίος πέτυχε 18 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Salonica Titans: Δελανδρέας , Καλογήρου 11 (2) , Αλειφτήρας , Παγώνης 6 (2) , Καλαθάς 9 , Τσιβελεκίδης 4 , Αξάς 17 (1) , Τράκας , Πουλιος 18 (2)

Sicarios BC: Πολύζος 18 (3) , Λεφάκης 16 (3) , Μητσάκης 17 (5) , Παπαθανασίου 28 , Ξιούφης 16 , Κυριαζίδης 16 (2)