100
86ers 23 28 25 24 - 100 -
Phoenix Stars 19 12 25 20 - 76 -

Η επόμενη φάση είναι κοντά για τους 86ers!

Ο αγώνας μεταξύ των 86ers και των Phoenix Stars ξεκίνησε με μεγάλη ένταση και πάθος από τις δύο ομάδες. Οι καλύτεροι παίκτες των 86ers, κατάφεραν να προσφέρουν πολύτιμους πόντους. Ωστόσο, οι Phoenix Stars δεν έμειναν πίσω, με τον Μυτιληναίο να εκτοξεύει την ομάδα του με εξαιρετικές επιδόσεις. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 23-19 υπέρ των 86ers, υποσχόμενο έναν αγώνα γεμάτο ανατροπές.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι 86ers συνέχισαν να επιδεικνύουν το ταλέντο και την ανωτερότητά τους. Οι παίκτες της ομάδας, με εξαιρετική τακτική και αρμονικό συντονισμό, κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμα με τον Σπυρόπουλο να πετυχαίνει το ένα καλάθι πίσω από το άλλο. Οι Phoenix χαλάρωσαν αρκετά και έτσι έμειναν πολύ πίσω στο σκορ.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με μεγάλη αποφασιστικότητα από τους 86ers. Οι παίκτες της ομάδας συνεργάστηκαν αρμονικά και εκτέλεσαν εντυπωσιακές φάσεις στην επίθεση. Οι Γερολυμάτος και Καραγιάννης συνέβαλαν σημαντικά στη δημιουργία πόντων. Οι 86ers εκμεταλλεύτηκαν τις αδυναμίες της άμυνας των Phoenix Stars και κατάφεραν να κερδίσουν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 76-56, ενισχύοντας το προβάδισμά τους.

Καθώς ο αγώνας πλησίαζε στο τέλος του, οι 86ers συνέχισαν να επιδεικνύουν την υπεροχή τους. Οι παίκτες της ομάδας ήταν ανυπέρβλητοι στις επιθέσεις τους, με τον Σπυρόπουλο να είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακός στη σκοράριση. Οι Phoenix Stars προσπάθησαν να αντιδράσουν, με τους Τερμεντζή και Μυτιληναίο να παλεύουν με όλες τους τις δυνάμεις και με τον Στρούζα να βοηθάει σημαντικά. Ωστόσο, η απόσταση στο σκορ ήταν μεγάλη και έτσι νικητές βγήκαν οι 86ers με τελικό σκορ 100-76.

MVP του αγώνα ήταν ο Θανάσης Σπυρόπουλος ο οποίος έκανε double double με 42 πόντους και 10 ριμπάουντ , ενώ κατάφερε να πετύχει και 8 τρίποντα.

Για τους Phoenix Stars άξιος αναφοράς είναι ο Νίκος Τερμεντζής ο οποίος πέτυχε 23 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

86ers: Καλιάτσος 6 , Γερολυμάτος 12 , Σπυρόπουλος 42 (8) , Παντελίδης , Συμεωνίδης 8 (2) , Μουτσέλης 9 , Καραγιάννης 11 (1) , Φραγγής 4 , Παπαδόπουλος 8 (2)

Phoenix Stars: Χασιώτης 10 (2) , Τσώτσος 5 (1) , Μόκκας 9 (1) , Τερμεντζής 23 , Μυτιληναίος 17 (2) , Σαμούτης 2 , Στρουζας 10 (2)